• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > DÜNYA Tunus’ta Cumhurbaşkanı kabine revizyonunu onaylamadı

Haberler > DÜNYA Tunus’ta Cumhurbaşkanı kabine revizyonunu onaylamadı

Tunus Başbakanı Yusuf benzeyen-Şahid’in sunduğu 13 bakan ve 5 devlet bakanını kapsayan kabine revizyonu Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi göre kabul edilmedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Saide Karaş, yerel bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, söz konusu revizyon kararının Cumhurbaşkanı ile istişare edilmeden alındığını ve geç bir vakitte duyurulduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı oldubittiye getirilmesi nedeniyle laf konusu revizyonu onaylamıyor.” dedi.

Şahid’in sunduğu yeni kabinede, ilk önce Yahudi kökenli bir iş adamı olan Roni Trablusi, Turizm Bakanlığı görevine getirilmişti.

Tunus Anayasası’nın 92. maddesi, bakanlık ve devlet bakanlıklarının değiştirilmesi ve yeni bakanlıkların oluşturulması yetkisini, Bakanlar Kurulunda görüşme edilmesinin arkasından Başbakana veriyor. Tekrar benzer maddeye göre, Başbakanın, hükümet üyelerinden bir ya da birkaçını görevden alma yetkisi bulunuyor. Söz konusu bakanlıkların, Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları olması durumunda ise Cumhurbaşkanı ile istişare edilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı ise Anayasa’nın 99. maddesine dayanarak, hükümetin göreve devam etmesi için parlamentodan, güven oylamasına gitmesini isteyebiliyor.

Laf konusu revizyonda Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları yer almıyordu.

BAŞBAKAN ŞAHİD’DEN AÇIKLAMA

Tunus Başbakanı Yusuf benzer-Şahid, kabine revizyonunu anayasanın kendisine tanıdığı yetki çerçevesinde yaptığını açıkladı. 

Başbakanlığın devlete ait Facebook sayfasından yayımlanan bir videoda Şahid, “idareli ve sosyal sorunlara çözüm bulmak, ülkede yaşanan siyasi krize son vermek nedeniyle ve anayasanın kendisine tanıdığı yetki çerçevesinde kabine revizyonuna gittiğini” vurguladı. 

Kabine revizyonunu hükümetin çalışmasına verimlilik ve etkinlik kazandırmak için yaptıklarını belirten Şahid, bu konuda başbakan olarak sorumluluğu kendisinin aldığını ifade etti.

Kabine revizyonuyla ilgili yaklaşımlarının, “kamuya hizmet konusunda yetkinlikle siyasi aktörlerle diyalog arasında uyum” esasına dayandığını kaydeden Şahid, laf konusu revizyonu, ülkede istikrarı sağlayacak ve anlaşmazlığa neden olan konuları çözecek, birbiriyle iş birliği içinde bir ekip belirlemek için gerçekleştirdiğini anlattı. 

Ülkenin bir seneden az bir zaman zarfında seçimlere gideceğine dikkat çekici eden Şahid, revizyonun, Tunus’u bu sürece hazırlayacağını savundu.

Lokal kaynaklardan alınan bilgiye takriben, revizyon müzakerelerine, Nahda Hareketi Partisi, Sosyal Demokratik Yol Partisi, “Yasal” Tunus Partisi ve Başbakan’a yakın Ulusal Koalisyon Bloğu katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Saide Karaş daha önce yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi’nin, 13 bakan ve 5 devlet bakanını kapsayan kabine revizyonunu onaylamadığını duyurmuştu.

Şahid’in sunduğu yeni kabinede, başta Yahudi kökenli bir meslek adamı olan Roni Trablusi, Turizm Bakanlığı görevine getirilmişti.

Tunus Anayasası’nın 92. maddesi, bakanlık ve devlet bakanlıklarının değiştirilmesi ve yeni bakanlıkların oluşturulması yetkisini, Bakanlar Kurulunda müzakere edilmesinin arkasında Başbakana veriyor. Tekrar aynı maddeye tarafından, Başbakanın, hükümet üyelerinden bir veya birkaçını görevden alma yetkisi bulunuyor. Söz konusu bakanlıkların, Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları olması durumunda ise Cumhurbaşkanı ile istişare edilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı ise Anayasa’nın 99. maddesine dayanarak, hükümetin göreve devam etmesi için parlamentodan, güven oylamasına gitmesini isteyebiliyor.

Laf konusu revizyonda Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları yer almıyordu.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ tunus kabine revizyonu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: