• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > DÜNYA Trump’ın göçmen ilticalarının reddedilmesi kararına dava

Haberler > DÜNYA Trump’ın göçmen ilticalarının reddedilmesi kararına dava

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası, Güney Yokluk Hukuk Merkezi (Southern Poverty Law Center) ile Amerika Anayasal Haklar Merkezi, Trump’ın ülkeye yasa dışı yollarla girenlere iltica başvurularının reddetmesinin anayasaya tutarsız olduğu gerekçesiyle Washington D.C. Kuzey Alan Mahkemesine dava açtı.

18 sayfalık dava dosyasında, Trump’ın kararının ve Başkanlık Bildirgesi’nin “Kongre’nin ülkeye giriş şekli kategorik bir sığınma engeli teşkil edemeyeceğine ilişkin açık talimatını ihlal ettiği” belirtildi.

Başvuruda ayrıca ABD Göçmenlik ve Yurttaşlık Yasasında ülkeye hukuki veya yasa dışı girmiş olmalarına bakılmaksızın sığınma başvurusunda bulunanların başvurularının kabul edileceğinin açıklama edildiği bildirildi.

Konuyla ilgili yazılı yorumlama yapan Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikasının Göçmen Hakları Projesi Direktörü Ömer Cevdet, “Başkan Trump’ın yeni sığınma yasağı yasadışıdır.” ifadesini kullandı.

Cevdet, açıklamasında şöyle devam etti:

“Ne Başkan ne de kabinesindeki bakanlar ABD yasalarının açık emrini hükümsüz kılabilir ancak tam da bunu yapmaya çalışıyorlar. Bu adım hukuk devleti ilkesinin altını oyar ve büyük bir ahlaki çöküştür çünkü kıyıma maruz kalan insanların üzerinde korumayı kaldırmaya çalışmaktır. Amerika’nın durması gereken yerin aksidir.”

Trump, ülkeye yasa dışı yollardan antre yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi’ni imzalamıştı.

Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye dürüst gelen göçmen konvoyu tartışmalarına bir yenisini daha ekleyen Trump’ın yeni bildirgesi iltica talebinde bulunmak isteyenlerin, sınırlardaki ilgili yoklama noktalarında kişisel olarak bulunmasını gerektiriyor.

Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ülkeye girişine izin vermeyeceklerini vurgulamış ve “Hudut Kontrol güçleriyle Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin aralarında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ trump öçmen ilticalarının reddedilmesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: