• DOLAR
  5,3006
  % 0,41
 • EURO
  6,0071
  % 0,71
 • ALTIN
  225,9243
  % 0,37
 • BIST
  102.515
  % -0,19
Haberler > DÜNYA > Son dakika: İran’a ambargo resmen başladı! Son dakika… ABD’nin İran ambargosu başladı!

Haberler > DÜNYA > Son dakika: İran’a ambargo resmen başladı! Son dakika… ABD’nin İran ambargosu başladı!

ABD, nükleer anlaşmayla kaldırılan İran yaptırımlarının enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci bölümünü uygulamaya başladı.

Trump’ın anlaşmadan çekilme kararını açıklamasının ardından ABD Define Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla bitmiş uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Bu kapsamda 90 günün arkasında ilk yaptırımlar 7 Ağustos’ta devreye girdi. ABD Define Bakanlığının verdiği 180 günlük sürenin dolmasıyla ikinci faz yaptırımlar ise bugün başladı. 

Maddelerin başında, İran’ın liman operatörleri, gemicilik ve gemi inşaatı sektörleri bulunuyor. Yaptırımlar, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Hatları, Güney Gemicilik Hattı gibi firmaları ve bunların ilgili olduğu kuruluşları kapsıyor.

İRAN’DAN YANIT GECİKMEDİ

İran’ın ABD’nin yaptırımlarına yanıtı gecikmedi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, petrol satmaya devam edeceklerini, ABD’nin İran’a uygulamaya koyduğu ambargoyu tanımayacaklarını açıkladı. 

Ruhani, “Amerikalılara, İran’ın büyük ulusuyla kuvvet, zorlama, yaptırım ve korkutma diliyle konuşmaması gerektiğini net bir dille anlatmalıyız; ABD cezalandırılmalı” dedi.

Beyaz Saray’dan öncelikli olarak ayrıldığı nükleer anlaşmadaki yükümlülerini yerine getirmesini istedi ve ” Müzakere için sorunumuz değil ama siz önce yükümlülükleriniz yerine getirin daha sonra konuşuruz” dedi.

Beyaz Saray’daki mevcut yönetimin süresinin kısa olmasını dilediklerini açıklayan Ruhani, “Mevcut yönetimin süresinin kısa olmasını sadece biz değil, ABD’nin Avrupalı müttefikleri ile görüştüğümde bunu onların da dilediğini gördüm” dedi.

ABD’nin İran’dan petrol bölge sekiz ülkeyi yaptırımlardan muaf tuttuğuna uyarı çeken Ruhani, “Bugün İran petrol satışı devam ettirebiliyorsa bu İran namına galibiyet ve ABD’nin geri adım attığı anlamına geliyor” diye ekledi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de, Tahran’ın nükleer anlaşmayı imzalayan öteki ülkelerle uyumlu irtibat halinde olduğunu, ABD’nin zaman alacak yaptırımlarına karşın Avrupa Birliği ile alışveriş düzeninin devam edeceğini söyledi.

Kasımi, ülkeye yapılan hesaplı baskıların nafile ve bir psikolojik savaş olduğunu, Trump yönetiminin uluslararası anlaşmaların dışına çıkan yaptırımların dayatmacı olduğunu belirtti. 

 

AVRUPA BİRLİĞİ KARARI BEĞENMEDİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Hesaplı ve Parasal İşlerden Sorumluluk Sahibi Üyesi Pierre Moscovici de ABD’nin İran’a uyduladığı petrol ve finans yaptırımlarının Avrupa Birliği kadar beğenilmediğini belirtti.

ABD’nin İran’a karşın yaptırım kararını açıklamasından saatler sonra Moscovici’den “Avrupa Birliği bu kararı beğenmedi” dedi.  

Hazine Bakanlığının yaptırımlarının ikinci maddesini ise petrolle ilgili işlemler oluşturuyor. İran Milli Petrol Şirketi (NIOC) ve Milli Tanker Şirketi (NITC) gibi kuruluşları da kapsayan yaptırımlar, İran’dan petrol, petrol ürünleri ya da petrokimya ürünlerinin satın alımına uluslararası kısıtlamalar getiriyor.

İSRAİL’DEN TRUMP’A TEŞEKKÜR

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, İran’a karşı uygulamaya giren yaptırımlardan nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’a teşekkür etti.

Liberman, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, bugün itibariyle uygulamaya başlanan ABD’nin İran’a karşın yaptırımlarının ikinci bölümüne dair değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Trump’ın İran’a yönelik aldığı yaptırım kararını “cesurca” olarak niteleyen Liberman, “Ortadoğu’nun bu kararı beklediğini” ileri sürdü.

Liberman ayrıca İran’a uygulanmaya başlanan yaptırımdan dolayı Trump’a teşekkür ederek, “ABD tek bir hareketle İran’ın Suriye, Lübnan, Gazze, Irak ve Yemen’e yerleşmesine büyük darbe vurdu. Başkan Trump tekrar yaptın.” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da geçen hafta yaptığı açıklamada ABD’nin İran’a karşın yaptırımlarının ikinci bölümü sebebiyle Trump’a teşekkür etmişti.

FİNANS SEKTÖRÜ DE HEDEFTE 

Yaptırımların bir öteki hedefinde ise tanıdık olmayan finans kuruluşlarının İran Merkez Bankası ve belirtilen İranlı finans kuruluşları ile yaptığı işlemler yer alırken, 4. madde yine İran Merkez Bankası ve bir takım İranlı finans kuruluşlarına özel parasal mesaj hizmetlerinin önlenmesini içeriyor.

İran’a yönelik yaptırımların 5. ve 6. maddelerinde de aracılık ve sigorta şirketleri ile İran enerji sektörüne yönelik kısıtlamalar bulunuyor.

öte taraftan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, önceki gün yaptığı açıklamada, bugün yürürlüğe girecek yaptırımlar çerçevesinde 700’ü aşkın İranlı birey ve kurumun daha kara listeye ekleneceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin arkasında mayıs ayında yaptığı açıklamada, İran’la yeni bir uzlaşma yapılması gerektiğini vurgulayarak 12 maddelik şart ortaya attı.

12 MADDELİK ŞARTLAR NELER?

Pompeo’nun dile getirdiği şartlar şu şekilde:

1- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) önceki nükleer programlarının askeri boyutlarını iyice açıklamalı ve bu çalışmalarını kalıcı ve doğrulanabilir olarak ayrıntılarıyla bırakmalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeyi durdurmalı ve yeniden katiyen plütonyum işlememeli.

3- İran, UAEA’ya bütün ülkedeki tesislere koşulsuz erişim hakkı tanımalı.

4- İran, balistik füze üretimine son vermeli ve nükleer kapasiteli füze fırlatma ve geliştirmeyi durdurmalı.

5 – İran, gerçek olmayan suçlamalarla tutukladığı tüm ABD ve bu ülkenin iki taraflı ve müttefiki olan ülkelerin vatandaşlarını özgür bırakmalı.

6 – İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil olmak üzere Ortadoğu’daki tüm “terörist gruplara” desteğini geri çekmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine hürmet duymalı ve Şii milislerin silahsızlandırılması, tasfiyesi ve bitmiş entegrasyonuna müsade vermeli.

8- İran, Husi milislere askeri desteğini kesmeli ve Yemen’de barışçıl siyasi çözüm için çalışmalı.

9- İran, Suriye’nin tamamında İran komutasında bulunan güçleri geri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgedeki Taliban ve diğer teröristlere verdiği desteği kesmeli ve El Kaide’yi barındırmayı bırakmalı.

11- İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün dünyadaki terörist ve militan ortaklarına verdiği desteği kesmeli.

12- İran, birçoğu ABD’nin müttefiki olan komşularına karşısında tehditkar davranışlarına son vermeli, İsrail’i imha etme ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine füze atmaktan vazgeçmeli.

BİRİNCİ PAKETTE NELER VARDI?

ABD’nin 7 Ağustos’ta İran’a yönelik yeniden uygulamaya başladığı birinci faz yaptırımlar çerçevesinde İran hükümetinin, ABDdoları satın alması, altın ve kıymetli madenlerle ticaret yapması yasaklandı.

İran’ın çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv sektörüne yaptırım uygulandı, Tahran’a sivil havacılık yaptırımları geri getirildi, yaptırımlar kapsamında İran’ın yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı engellendi.

İran’ın para birimi tümen üzerinden ülke haricen gerçekleşecek kayda değer işlemlere kısıtlamalar uygulandı ve ABD’ye İran kadar yapılan el işi halı ve yiyecek ürünlerinin ihracatı yasaklandı. 

İran’ın dış borcuna bağış yapılması ve satın alınmasına yaptırımlar dahilinde yasak getirildi.

8 ÜLKE YAPTIRIMLARDAN MUAF 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Define Bakanı Steven Mnuchin, cuma günü yaptıkları açıklamada, İran’a yaptırımların 5 Kasım’dan itibaren baştan uygulanmaya başlanacağını bildirdi.

Buna rağmen, İran’dan petrol ithalatını manâlı şekilde düşüren ama sıfırlayamayan 8 ülkeye, petrol ithalatı için geçici muafiyet tanınacağını kaydeden Pompeo, bu ülkelerin 5 Kasım Pazartesi günü açıklanacağını ifade etti.

Pompeo, yaptırımlar açısından Avrupa Birliği’ne hiçbir dokunulmazlık tanınmayacağını kaydetti.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika son dakika haberler abd iran yaptırım donald trump ambargo finans

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: