• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Haberler > DÜNYA > Son dakika… ABD’den, PKK’lı üç terörist başı için ödül Son dakika… ABD’den terörist Karayılan’ın başına 5 milyon dolar ödül

Haberler > DÜNYA > Son dakika… ABD’den, PKK’lı üç terörist başı için ödül Son dakika… ABD’den terörist Karayılan’ın başına 5 milyon dolar ödül

Son dakika gelen bilgiye takriben, ABD, PKK’lı 3 teröristin başına ödül koydu. ABD’den yapılan açıklamada, terörist başı Murat Karayılan’ın başına 5 milyon dolar ödül konduğu bildirildi.

ABD ‘adalet için ödül’ programı zarfında terörist Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu.

Bu kararın ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’ın Ankara temaslarında alındığı kaydedildi. Başkentte 2 gün boyunca temaslarda bulunan Palmer, ziyarete ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Washington yönetiminin, Türkiye ile terörle mücadelede yürütülen işbirliğine bedel verdiğini kaydetti. Bu kapsamda, PKK’lı 3 teröristin, ‘adalet için ödül programı’na alındığını açıkladı. 

ABD’nin NATO müttefiki Türkiye’nin terörle mücadele alanında yürüttüğü iş birliğine bedel verdiğini vurgulayan Palmer, şunları kaydetti:

“Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice” (Hak için Ödül) programının PKK terör örgütüne mensup üç üstteki düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, laf konusu PKK’lıların kimlik veya yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon dolara değin), Cemil Bayık için (4 milyon dolara değin) ve Duran Kalkan için (3 milyon dolara değin) ödül verilecektir.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın PKK’yı 1997 yılında yabancı terör örgütü olarak kabul ettiğini anımsatan Palmer, ABD hükümetinin de 2001 yılında PKK’yı “Küresel Terör Unsurları” listesine aldığını belirtti.

ABD Büyükelçiliği’nin açıklamaları şöyle:

“Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya birincil ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük sevinç duydum. İki gün süren ziyaretim dahilinde Türk hükümetinden üst seviye yetkililer, meslek dünyasından temsilciler ve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkelerimizi ilgilendiren ve iki taraflı menfaatlerimize ilişkin konularda gösterme alışverişinde katılmak fırsatını yakaladım.

Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine bedel vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üstteki seviye ismi gaye aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini olası kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna kadar, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına dek), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir.

ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü gereğince yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir. ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi gereğince Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.

“TÜM BİLGİLER DAR TUTULACAKTIR”

Bu teröristlere ilişkin daha fazla bilgiye Rewards for Justice web sitesinden ulaşılabilir: www.rewardsforjustice.net. Bilgiye sahip herkesi ilgili web sitesi, e-mail adresi (RFJ@state.gov), telefon numarası (+1-800-877-3927) veya posta adresi (Rewards for Justice, Washington, D.C., 20520-0303, USA) aracılığıyla Rewards for Justice bürosuyla irtibata geçmeye çağırıyoruz. Tüm bilgiler kuytu tutulacaktır.”

YAKALAMA EMRİ ÇIKARILMIŞTI

Mardin 1. Sulh Cinayet Hakimliği, terör örgütü PKK’nın yöneticilerinden Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği halk görevi sebebiyle tasarlayarak öldürme ve yangın, su baskını, imha, batırma, bombalama ya da nükleer biyoloji ile ilgili kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından yakalama emri çıkarmıştı.

  GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ son dakika karayilan haberler pkk son dakika haberler murat karayılan duran kalkan cemil bayık abd son dakika aktüel haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: