• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Haberler > DÜNYA İtalya ile AB arasındaki “bütçe” krizi

Haberler > DÜNYA İtalya ile AB arasındaki “bütçe” krizi

Avro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, “Bakanlar, AB Komisyonunun değerlendirmesine yardım verdi ve İtalya’yı parasal kurallarımıza uygun bir şekilde gözden geçirilmiş bir bütçe hazırlamaya çağırdı. İtalya’nın bütçesini tekrar arzetmek için bir haftası var.” dedi.

Centeno, avro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarını Brüksel’de bir araya getiren Avro Grubu toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, AB Komisyonunun İtalya’nın 2019 eskiz bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi bağdaşmazlık içerdiği gerekçesiyle reddetmesi konusuna odaklandıklarını belirten Centeno, “AB Komisyonu ilk kez bir ülkenin bütçe taslağını baştan göndermesini istedi.” diye konuştu.

Centeno, toplantıda, İtalya’nın bütçe taslağı konusunda siyasi tartışmalar yapıldığına dikkati çekerek, “Bakanlar, AB Komisyonunun değerlendirmesine yardım verdi ve İtalya’yı finansal kurallarımıza uygun bir şekilde gözden geçirilmiş bir bütçe hazırlamaya çağırdı. İtalya’nın bütçesini her yerde sunmak için bir haftası var.” değerlendirmesini yaptı.

Avro Grubu toplantısının peşinde yayımlanan bildiride de “AB Komisyonunun İtalya’nın 2019 bütçe taslağına ilişkin değerlendirmesine katılıyoruz. Hesaplı ve Finansal Birliği sürükleyici işleyişi, daimi ve sürdürülebilir idareli büyümenin ön koşulu olarak Istikrar ve Artış Paktı çerçevesinde sağlam kamu maliyesinin önemini anımsatıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

Kamu borçlarının tatmin edici ölçüde düşürülmesinin Istikrar ve Artış Paktı’nın ayrılmaz parçası olduğuna göze çarpan edilen bildiride, “İtalya ve AB Komisyonunun açık ve yapıcı bir diyaloğa girmesini, İtalya’nın Kararlılık ve Artış Paktı’na ahenkli bir şekilde değişiklikler yapılmış bütçe planı hazırlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasına yer verildi.

KURALLARA UYGUN BÜTÇE TALEBİ

İtalya’nın gelecek sene bütçe açığının takriben yüzde 1,6 seviyesinde olması hedefleniyordu oysa hükümet, uzun müzakereler sonucu işsizlere sağlanacak vatandaşlık geliri (yoksulluk aylığı), emeklilik yaşını bitmiş düşürmeye yönelik reform, banka krizlerinden etkilenenlere karşın takviye, ücret affı ve değişmez vergi oranı gibi vaatlerini gerçekleştirmek nedeniyle bütçede fazladan yüzde 0,8 açık verilmesini kararlaştırmıştı.

Hükümetin 15 Ekim’de AB Komisyonuna gönderdiği bütçe taslağında, gelecek yıl için gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranla bütçe açığı hedefi yüzde 2,4 olmuştu. İtalya, bütçe açığının 2020 yılında yüzde 2,1’e, 2021’de ise yüzde 1,8’e düşürüleceğini açıklamıştı.

İtalya’nın bu bütçe planına, AB kurumları ve üye ülkelerden eleştiriler gelmişti.

AB Komisyonu, geçen günlerde İtalyan hükümetine gönderdiği mektupta, İtalya’nın 2019 bütçe kanununun Kararlılık ve Büyüme Paktı tarihinde görünmeyen şekilde hedeflerden sapma gösterdiğini ve bunun paktın yükümlülüklerine uyulmamasına yol açtığını vurgulamıştı.

AB Komisyonu, 23 Kasım tarihinde İtalya’nın 2019 taslak bütçe planını birliğin finansal kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddetmişti.

İtalya, Yunanistan’dan sonra AB’de milli gelire tarafından en fazla millet borcu olan ülke konumunda bulunuyor. İtalya’nın, borcunu AB kuralları gereği azaltması gerekiyor.

Yunanistan’ın ulus borcu, GSYH’sinin yüzde 180’ine denk geliyor. Bu oran, İtalya’da yüzde 130 seviyelerinde bulunuyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ avro grubu italya ab

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: