• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Haberler > DÜNYA Flaş Yemen iddiası: ABD Suudi uçaklarına yakıt vermeyecek!

Haberler > DÜNYA Flaş Yemen iddiası: ABD Suudi uçaklarına yakıt vermeyecek!

1 ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Yemen’deki savaşa katılan Suudi Arabistan savaş uçaklarının bazılarının yakıtlarını karşılamayı durdurmayı planladığı ileri sürüldü.

Amerikan medyasına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey yetkililere dayandırılan haberlerde, Pentagon’da son karar alma sürecinin devam ettiği belirtildi.

Son kararın ne zaman alınacağı ve Kongrenin ne süre bilgilendirileceğinin henüz belli olmadığı aktarılan haberlerde, ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik öteki askeri yardımlarının ise süreceği kaydedildi.

“ABD YEMEN KONUSUNDA MEŞRUİYET ARIYOR”

Haberlerde, Yemen’de fazla sayıda sivilin hayatını kaybetmesine niçin olan hava saldırılarına karşısında uzun süredir ABD’nin pervasız kaldığı, bu son kararın kamuoyunda nasıl bir tepkiyle karşılanacağının ise belirsiz olduğu ifade edildi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin arkasından eleştiri oklarını toplayan ABD’nin Yemen konusunda meşruiyet arayışında olduğu ve bu adımla “Suudi Arabistan’ın saldırılarına karşısında Yemen’de tedbir aldığını söyleme” imkanı bulacağı da öne sürüldü.

Yemen’in bombalanmasına katılan Suudi savaş uçaklarının takriben 5’te 4’ünün yakıtlarının Riyad tarafından, sadece kalan kısımın ABD desteğiyle sağlandığı bilgisi verildi.

“KENDİ UÇAKLARINI YARARLANMA KARARINI DESTEKLİYORUZ”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Yemen operasyonlarında yakacak ikmali için kendi uçaklarını kullanim kararını desteklediklerini açıkladı.

Mattis, Yemen’de Husilere aleyhinde işlem düzenleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, ABD’nin Yemen operasyonlarında yakacak ikmalini durdurması kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Mattis, “Suudi Arabistan Krallığının ABD hükümeti ile danışarak, Yemen operasyonlarına takviye amaçlı olarak havadan ikmal konusunda kendi uçaklarını faydalanma kararını destekliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in Yemen’deki iç savaşa çözüm bulmasına odaklandıklarını gösteren Mattis, “ABD ve koalisyon, Yemen halkını gözetmek, ülke sınırlarının güvenliğini karşılamak ve Yemen ile bölgede El Kural ve DEAŞ’la mücadeleye katkı temin etmek için yasal Yemen kuvvetlerini oluşturmak üzere iş birliği yapmayı planlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Hem Mattis, ABD’nin bununla birlikte Yemen’de sivil kayıplarının önlenmesi konusunda Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonla çalışacağını ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYONUN AÇIKLAMASI

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, ABD’den, Yemen’deki operasyonlara katılan savaş uçaklarına sağladığı havada yakıt ikmalini durdurmasına ilişkin bir tanımlama yapmıştı.

Koalisyon güçlerine emrindeki Iki Taraflı Kuvvetler Komutanlığının Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da bulunan açıklamasında, “Suudi Arabistan ve koalisyon güçlerine bağlı ülkelerin, Yemen’de meşruiyete yardım ve askeri yeteneklerini geliştirme çabalarından hareketle, son dönemde, uçaklarına yakıt ikmali alanındaki kabiliyetlerini artırdığı” belirtilmişti.

ABD KONGRESİNİN BASKISI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesine ilişkin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nda, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’de sivil kayıpları ve altyapı tahribatını önlemek için zorunlu önlemleri aldığına dair Dışişleri Bakanlığının bir onay raporu hazırlaması istek edilmişti.

Yasa gereğince laf konusu onaylama verilmediği takdirde ABD’nin Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun uçaklarına yakacak ikmali gibi Yemen’deki operasyonlarına verdiği destekler durdurulacaktı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu konuda 20 Eylül’de Kongreye bir rapor sunarak Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, operasyonlarda sivil kayıpları ve altyapılar tahribatının önlenmesi için zorunlu tedbirleri aldığını duyurmuştu.

Buna rağmen geçen ay ABD Senatosundan bir grup senatör, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun “Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’de sivil kayıplarını engellemek için gerekli tedbirleri aldığına ilişkin” açıkladığı onaylama raporunun sahadaki bilgileri yansıtmadığını bildirmişti.

Senato Dış İlişkiler Komitesi üyelerinden Demokrat senatörler Jeanne Shaheen, Chris Coons, Chris Murphy ve Jeffrey Merkley ile Cumhuriyetçi senatörler Todd Young, Susan Collins ve Jerry Moran, ABD Dışişlerine yolladığı mektupta, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’deki hava saldırılarında sivil kayıplar ve ölümlerde çok dramatik bir büyüme olduğunu kaydetmişti.

Senatörler ayrıca, Pompeo’ya, ağustos-ekim aylarında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun niçin olduğu sivil kayıpların sayısı, Suudi Arabistan ve BAE yönetiminin sivil kayıpları durdurmak için zorunlu tedbirleri almamışken ABD yönetiminin nasıl bu yönde beyanname verdiği ve iki ülkenin ABD silahlarını kullanırken gerekli uzlaşma ve kanunlara uymadığı başlıklarında soru önergesi vermişti.

Senatörlerin bu baskısının, ABD’nin yakıt ikmalini durdurma kararında etkili olabileceği yorumları yapılıyor.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ abd suudi arabista yemen pentagon

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: