Haberler > DÜNYA Demokratlar Trump’ın dış politikasını soruşturmaya hazırlanıyor!

Haberler > DÜNYA Demokratlar Trump’ın dış politikasını soruşturmaya hazırlanıyor!

ABD’de yapılan Kongre ara seçimleri sonucunda Temsilciler Meclisi’nde kontrolü ele geçiren Demokratların, Başkan Donald Trump’ın dış politikasını soruşturmaya hazırlandığı belirtildi.

ABD’li Washington Post gazetesinde bulunan haberde, Demokratların, bilhassa Temsilciler Meclisinin iki önemli daha alçak komitesi Dışişleri Komitesi ve Ulusal Güvenlik Komitesi’nde zor kazandığı ve bunun, Trump’ın politikalarını sorgulamada büyük rol oynayacağı kaydedildi.

Haberde, demokratların kontrolündeki Dışişleri Komitesinin, Trump’ın, Rusya ve Suudi Arabistan ile ilişkisi ilk önce edinmek üzere, Trump Vakfının işleyişi ve Dışişleri Bakanlığının yönetimine dair çoğu konuda soruşturma başlatacağı bahis edildi.

Haberde ifadelerine yer verilen ve Dışişleri Komitesi Başkanlığına geçmesi beklenen Halkçı Temsilciler Meclisi üyesi Eliot Engel, Trump yönetiminin uzun zamandır Demokratları dinlemediğine ve komitelerin çağrılarına yanıt vermediğine dikkati çekti.

Engel, Başkan Trump’ın bundan sonra kendilerini düşünmek zorunda olduğunu savunarak, “Beyaz Saray bundan böyle bizi dikkate almalı. Almazlarsa (Trump yönetimi) bizi dikkate alana kadar her şeyi yapacağız.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesini soruşturmanın birinci öncelikleri olduğunu bildiren Engel, Dışişleri Bakanlığının dış politikası ve eski Başkan Barack Obama vaktinde bakanlıkta işe başlayanlara sadakat testi yapıldığı iddialarını da soruşturacaklarını ifade etti.

ABD’li seçmenler, Kongrenin üstteki kanadı Senatodaki 35 sandalye ile alt kanadı Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamını atamak için 6 Kasım’da sandık başına gitmişti.

Kongre ara seçimlerinde devlete ait olmayan sonuçlara kadar Cumhuriyetçi Parti Senatodaki çoğunluğunu korurken, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Demokratlar sağlamıştı.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ trump abd demokratlar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: