• DOLAR
  5,2973
  % 0,35
 • EURO
  6,0019
  % 0,63
 • ALTIN
  225,6738
  % 0,31
 • BIST
  102.375
  % -0,33
Haberler > DÜNYA Afgan hükümeti ve Taliban Moskova’da buluştu!

Haberler > DÜNYA Afgan hükümeti ve Taliban Moskova’da buluştu!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Afganistan’ın jeopolitik oyunların oynandığı bir yer olmaması gerektiğini belirterek, “Afganistan’ın problemleri yalnızca siyasi yollarla çözülebilir” dedi.

Lavrov, Moskova formatında düzenlenen 2. Afganistan müzakerelerinin açılışında yaptığı konuşmada, bu müzakerelerin Afganistan topraklarında milli anlaşma sürecini ve barışın baştan tesisini için kapsayıcı ve müşterek diyalog kurma yolları aramayı amaçladığını söyledi.

Toplantıya katılan ülkelerin milletlerarası terörizm tehdidi ile karşı karşıya olduğuna uyarı çeken Lavrov, teröristlerin hedeflerinden birisinin Afganistan olduğunu belirtti.

Lavrov, dış sponsorların desteğiyle terör örgütü DEAŞ’ın Afganistan’ı sıçrama tahtası haline getirmeye çalıştığına dikkat çekici ederek, “Bu planı önlemek, Afganlara yardım etmek ve terör tehdidini ortadan uyandırmak bölgedeki tüm ülkelerin ve fazla cepheli yapıların görevidir” dedi.

Rusya’nın ve bölgedeki ortaklarının, Afganistan ile Taliban arasında diyaloğun başlaması için her şeyi yapmaya devam edeceğini dile getiren Lavrov, “Biz, Afganistan’ın tarihinde yeni bir sayfa açmaya yardımcı olmak için olası olan her şeyi birlikte çalışarak yapmaya kararlıyız. Moskova formatı milli uzlaşma sürecini geliştirmek için Afganlar arasında kapsayıcı diyalog kurulmasını hedefliyor” diye konuştu.

Lavrov, bölgedeki devletlerin ve uluslararası toplumun Afganistan’da barışın tesis edilmesini, teröristlerden ve uyuşturucu ticaretinden temizlenmesini istediğini vurgulayarak, “Afganistan’ın problemleri yalnızca siyasi yollarla çözülebilir. Bu bağlamda Afganistan Yüksek Uzlaştırma Konseyinin ve Taliban hareketi heyetinin toplantıya katılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Onların bugünkü toplantıya katılımı, hükümetin, Taliban ve ülkenin geniş sosyal ve siyasi çevrelerin temsilcileri ile aracısız müzakerelere başlaması için elverişli koşulların oluşmasında manâlı bir katkıdır” diye ekledi.

Rusya’nın, bütün etnik grupların uzlaştırma içinde ve mutlu şekilde yaşayacağı birleşik ve bölünmez Afganistan’ı korumaktan yandan olduğunu bildiren Lavrov, hiç kimsenin, Afganistan’ı, dış oyuncular arasındaki rekabete dönüşen jeopolitik oyun kategorisinde düşünmemesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın konut sahipliğinde başlayan Afganistan müzakerelerinin ikincisine Afganistan İslam Cumhuriyeti Yüksek Barıştırma Konseyi Başkan Yardımcısı Din Mohammad Aziz, Taliban temislicisi Sher Mohammad Abbas Stanakzai, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mukhtar Tleuberdi, Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nurlan Abdrahmanov, Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhemmed Aejaz, Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Zohir Ozod Saidzoda, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın Afganistan Özel Temsilcisi Ismatulla Irgashev, Çin Dışişleri Bakanlığının Afganistan Özel Temsilcisi Deng Xijun, İran Dışişleri Bakanlığı Batı Asya ülkelerinden sorumluluk sahibi Genel Müdürü Rasul Eslami, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Adıl Kabulov ve Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı İgor Morgulov katıldı.

Tartışma toplantısına masada yeri ayrılmasına rağmen ABD göre bir vekil katılmadı.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ taliban afganistan moskova afganistan müzakereleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: