• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Haberler > DÜNYA ABD’de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü

Haberler > DÜNYA ABD’de halk Rusya soruşturması için sokağa döküldü

Çoğu eyalette akşam saatlerinde sokağa çıkan yüz binlerce birey, Trump’ın Rusya soruşturmasına müdahale etmemesini ve Özel Savcı Robert Mueller’in, Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığı yönündeki iddialarına yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamlamasına müsade vermesini istedi.

“Hiç kimse hukukun üzerinde değildir.” sloganı aşağıda düzenlenen protestoların adreslerinden biri de New York oldu.

Times Meydanı’nda buluşan binlerce New York’lu 7. Sokak her tarafında Union Meydanı’na yürüdü.

“Mueller’in üzerinden elinizi çekin” sloganı atarak yürüyen göstericiler, “Anayasayı koruyun”, “Mueller’i koruyun”, “Trump/Pence gitmeli” ve “Trump hukukun üzerinde yok” ifadelerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

 Hem, ABD’deki ara seçimlerden bir gün sonra düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Trump’la tartışan CNN muhabiri Jim Acosta’nın Beyaz Saray akreditasyonun askıya alınmasına da tepki belirten protestocular, “Basını bakımlı bırakın” diye slogan attı.

Gösteriler esnasında New York polisi de yoğun emniyet önlemleri aldı.

HAK BAKANI’NIN İSTİFASI GÖSTERİLERİN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ 

Protestoları tetikleyen asıl öğe ise daha önce Rusya soruşturmasından çekilen Yargi Bakanı Jeff Sessions’ın önceki gün Trump’ın ricası üzerine istifasını açıklaması oldu.

Sessions’ın yerine geçici olarak atanan Matthew Whitaker soruşturmanın boyutunu düşürme çağrısı yapmıştı.

Trump da dün yaptığı açıklamada, Rusya soruşturmasını istediği vakit sona erdirebileceğini belirterek, “Bunu yapmak istemiyorum çünkü durdurmayı sevmiyorum. Bu soruşturma utanç verici. Hiç başlamamalıydı çünkü besbelli bir kabahat yok.” ifadelerini kullanmıştı.

Trump’ın, Demokratların, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü sağladığı Kongre ara seçimlerinden hemencecik sonra Sessions’ı görevden alması, bilhassa Demokratlardan büyük tepki gördü.

“SESSIONS’I KENDİSİNE SADIK BİRİYLE DEĞİŞTİRDİ”

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Sessions’ın görevden alınmasını, “Trump, Sessions’ı kendisine vefalı biriyle değiştiriyor, Temsilciler Meclisi soruşturmalarına savaş açacağını vadediyor” başlığıyla manşetine taşıdı.

NYT’nin haberinde, Sessions’ın yerine vekaleten atanan Özel Kalem Müdürü Matthew G. Whitaker’ın “Trump’a sadık birisi olduğu” ve “Rusya soruşturması konusunda Trump’la aynı düşüncelere sahip olduğu” vurgusu öne çıkarıldı.

NYT, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü Rusya soruşturmasının geleceğinin tehlikeye düştüğünü iddia etti.

“BAŞTAN SAVAŞ MODUNA GETİRDİ” 

Jeff Sessions’ın görevden alınması Washington Post gazetesinin de manşetinde yer aldı.

Washington Post, azil olayını “Trump’ın Demokratların soruşturmalarına karşılık vereceğini vadetmesi Washington’ı baştan savaş moduna getirdi” başlığıyla duyurdu.

Trump’ın seçimin hemen ertesinde Yargi Bakanı Sessions’ı görevden alması ve Halkçı Partiyi Temsilciler Meclisinde hakkında soruşturma başlatmaması konusunda korkutma etmesini “çabuk bir metamorfoz” olarak niteleyen Post, Washington’da gelecek iki yıl “kesintisiz bir siyasi savaşın” baskın olacağı öngörüsünde bulundu.

“BU BİR KIRMIZI ÇİZGİDİR” 

ÖTE TARAFTAN Sessions’ın görevden alınması siyasilerden karışık tepkiler alırken, bilhassa Demokratlar Trump’ın bu adımına sert eleştiriler yöneltti.

Kaliforniya eyaletinden yeniden temsilci seçilen ve gelecek dönemde Temsilciler Meclisinde yetişkinlik lideri ya da Temsilciler Meclisi Başkanlığı için adı geçen Halkçı Nancy Pelosi, Trump’ın Sessions’ı görevden almasını “Rusya soruşturmasını korkutma etmesi olarak algılandığını” belirtti.

Twitter üzerinden yorumlama yapan Pelosi, “Hak Bakanı Sessions’ın kovulmasını Donald Trump’ın Özel Yetkili Savcı Mueller’in soruşturmasının altını oyma ve soruşturmayı tamamlama girişiminden diğer şekilde okumak muhtemel değil.” ifadesini kullandı.

Pelosi keza Sessions’ın yerine vekalet edecek Whitaker’ın, Rusya soruşturmasına aleyhinde duruşundan nedeniyle söz konusu soruşturmadan kendisini alıkoyması gerektiğini kaydetti.

diğer taraftan, eski ABD Adalet Bakanı Eric Holders ise Trump’ın Sessions’ı kovmasını “kırmızı çizgi” olarak niteledi.

Holder, “Mueller, soruşturmasını engellemeye ya da karışmaya girişen herkes hesap vermelidir. Bu bir kırmızı çizgidir. Burası bir hukuk devletidir ve normlar bir adamın kendi menfaati için attığı adımlara ast değildir.” paylaşımında bulundu.

Kaliforniya eyaleti Halkçı Temsilcisi Adam Schiff ise “Trump, Jeff Sessions’ı halkın menfaati için değil kendi menfaati için kovdu. Mueller soruşturmasını ve Adalet Bakanlığının bağımsızlığı korunmalı.” açıklamasını yaptı.

CUMHURİYETÇİLER TEMKINLI 

Ayrıca Cumhuriyetçi siyasiler Sessions’a övgü dolu açıklamalar yaparken, Yargi Bakanı’nın görevden alınmasının Rusya soruşturmasına etki edeceği endişelerine temkinli yaklaştı.

Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, yazılı açıklamasında, Sessions’ın görevini onurla yürüttüğünü ve hayatını “muhafazakarlık ve hukuk devleti ideallerine adadığını” açıklama etti.

Lindsey Graham mesajında, “Hak Bakanlığında yeni bir dönemin başlaması ve ulusumuzun aleyhinde karşıya kaldığı güçlük ve fırsatlarla ilgilenmek üzere onaylanabilir, değerli bir halef bulunması konusunda Başkan’la çalışmayı dört gözle bekliyorum.” ifadesine yer verdi.

Graham daha önce Trump’ın Sessions’a dokunması durumunda buna aleyhinde çıkacağını ve Rusya soruşturmasına zarar gelmemesi konusunda elinden geleni yapacağını söylemişti.

Teksas Senatörü Cumhuriyetçi John Cornyn ise Sessions’ın 40 yılını ABD’ye ve Alabama halkına adadığını ifade etti.

Cornyn, yazılmış açıklamasında, Sessions’ın uyuşturucu ilaçlarla mücadelede manâlı bir rol oynadığını ve hukuk devleti anlayışına emrindeki olduğunu kaydetti.

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ robert mueller abd donald trump protesto rusya soruşturması jeff sessions haberler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: