Zam Sonrası Güncel Sigara ve Alkol Fiyatları Açıklanıyor

Zam Sonrası Güncel Sigara ve Alkol Fiyatları Açıklanıyor

5.0

Sabah saatlerinde yapılan açıklamayla birlikte sigara ve alkollü içkilerden alınan ÖTV'ye yeni bir zam geldi. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte zam oranları da gün yüzüne çıkmış oldu.

Sigaraya Yüzde 27,5 Alkole Yüzde 10

Yayımlanan kararda da görüleceği üzere tütün ürünlerinin ÖTV'lerine yüzde 27,5 oranında, alkollü içkilerin ÖTV'lerine ise yüzde 10 oranında zam yapıldı. Meydana gelen ÖTV artışının ardından firmaların yeni zamlı fiyat listelerini açıklaması büyük bir merakla bekleniyor. 

Yapılan tahminlere göre sigara fiyatlarında ortalama 50 kuruş artış yaşanması beklenirken, içki fiyatlarında ise yüzde 3 ile 4 arasında değişen bir artışın meydana geleceği tahmin ediliyor.

Alkollü içkilere uygulanan zam oranlarında özellikle rakıdaki artış dikkatlerden kaçmıyor. Litre başına maktu vergi 134,84 lira olan rakının yeni maktu vergi tutarı 148,33 liraya yükseldi. Görüldüğü üzere yüzde 10'luk bir artış yaşanmıştır. 

Sigarada ise her bir paket için alınan 5,1 liralık verginin 6,5 liraya çıktığı görülüyor. Bu artışların sonucu olarak yeni sigara ve alkollü içki fiyatlarının gün içerisinde veya birkça gün sonra firmalar tarafından açıklanması bekleniyor. 

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile