Yıl Sonu Dolar Tahmini Fitch Tarafından Açıklandı

Yıl Sonu Dolar Tahmini Fitch Tarafından Açıklandı

5.0

Son günlerde küresel çapta meydana gelen gelişmelerle birlikte Dolar ve Euro değerlerinin birçok ülke parası karşısında olduğu gibi Türk Lirası karşısında da büyük bir hızla değerlenmeye başladığı biliniyor. Dünya genelinde yükselen kur değerlerine karşı hamle yapılsa da kur değerlerinde yükselmenin ateşi söndürülemiyor.

Kredi derecelendirme konusunda önde gelen kuruluşlar arasında yer alan Fitch tarafından yıl sonu için TL/Dolar tahmini yapıldı. Açıklanan son verilere göre yıl sonunda 1 doların 3,35 TL olacağı ifade edilmekte olup bunun yanı sıra ülkemiz ekonomisinin ise yüzde 2,9 oranında büyüme göstermesi bekleniyor. 

Fitch kredi derecelendirme kuruluşunun yanı sıra Roubini Global Economics tarafından da yıl sonuna yönelik Dolar tahmini yapıldı. Yapılan tahminler neticesinde yıl sonunda 1 doların 3,70 TL olacağı ifade ediliyor. 

Fitch aynı zamanda sadece 2016 yılı sonuna dair değil 2017 yılı sonuna dair de Dolar tahminini açıkladı. Yapılan 2017 yılı sonu tahminlerine göre 1 TL'nin 3,43 Dolar seviyesinde olması bekleniyor. 

Tüm tahminlere göre TL karşısında doların daha da değer kazanmasından endişe ediliyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile