Türksat Uydu İhalelerinde Son Aşamaya Gelindi

Türksat Uydu İhalelerinde Son Aşamaya Gelindi

5.0

Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin ihale sürecinin son aşamada olduğunu söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, uydunun yapımında ihale hangi firmaya verilirse verilsin uyduların yapım aşamasında Türk mühendislerin de yer alacağını belirtti.
Türksat AŞ tarafından ihaleye çıkarılan Türksat 5A ve 5B uyduları için dünyada bu konuda söz sahibi olan tecrübeli firmaların teklif verdiğini ifade eden Bakan Arslan, teknik değerlendirmelerin devam ettiğini ve karar aşamasına bir kaç ay içinde gelineceğine işaret etti. Hedeflerinin her iki uyduyu da 2019 içinde hizmete sokmak olduğunun altını çizen Arslan, 2020-2021 yıllarından sonra ömrü dolacak uydularımızın olduğunu kaydetti.

Türksat 6A İçin Tecrübe Kazanılacak

Sektörün büyüyüp ihtiyacın arttığına dikkat çeken Ahmet Arslan, uydularımızdaki doluluk oranının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Arslan, daha önceki uydu çalışmalarında da Türk mühendislerinin görev aldıklarına hatırlatarak uyduların yapım yöntemiyle ilgili, özellikle Türksat 6A'yı yerli yapabilme konusunda tecrübe edinmek adına ihale süreçlerimizin içine kendi mühendislerimizin de görev alması gerektiğini şart koştuk dedi. Bakan, ihaleyi hangi firma kazanırsa kazansın mühendislerimizin yapım süreçlerinde yer alıp bu tecrübelerle artık Türkiye olarak yerli ve milli uydu yapabilir hale gelmemiz gerektiğine vurgu yaptı.
Bakan Arslan, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu olacak Türksat 6A'yla ilgili sürecin de olumlu işlediğine değindi.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile