Türkiye ile Rusya Arasında Çok Önemli Anlaşma

Türkiye ile Rusya Arasında Çok Önemli Anlaşma

5.0

Türkiye ile Rusya liderlerinin büyük buluşması öncesinde İstanbu'lda bir araya gelen Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Rusya Ekonomi Bakanı Alexey Ulyukaev Otel Conrad'da görüşüp anlaşma metni üzerinde tam mutabakat sağladı. Görüşmenin sonunda iki ülkenin ekonomi patronları deklarasyona imza attı.

Açıklamada bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi "Türk Rus ilişkilerinde mutluluk verici bir pozisyondayız" dedi. Her iki ülke liderinin karşılıklı pozitif mesajlarıyla Türkiye Rusya ilişkinin Kasım 2015'ten önceki duruma getirilmesi hedefleniyor. Bakan Zeybekçi, son 3 ayda Rus meslektaşlarıyla 4 defa biraraya geldiğini ve Rusya ile Ticari, Ekonomik ilişkilerin 4 yılı kapsayacak bir şekilde orta vadeli bir program üzerinde çalıştıklarını liderlerin görüşmesinden sonra bu programın imzaya hazır hale geleceğini belirtti.

En geç 2017'de imzalanacak

Türkiye ile Rusya arasında Serbest Ticaret anlaşması kapsamında hizmetler ve yatırımlar alanında büyük ticari anlaşmalar sağlanacak. Bakan Zeybekçi iki ülke arasındaki bu tarihi anlaşmanın en geç 2017 yılı sonunda imzalanacağını belirtti.

Türkiye Rusya Ortak Fon

Türk Rus ilişkilerinin olumlu bir şekilde hızla ilerdiği şu zamanda iki ülke arasında ortak fon kurulması da planlanıyor. Türkiye yatırım fonu ve Ruya yatırım fonu bir araya gelip ilk etap için 500'er milyon dolar vererek 1 milyar dolarlık ortak bir sermaye kurulacak ve zamanla artarak devam ettirilecek.

İthalat ile ilgili sorunlar da kalkıyor

Zeybekçi son olarak iki ülke arasında henüz çözülmemiş sorunları dile getirerek bunların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacağını belirtti. bu sorunlardan bazıları ise şunlardır; Türkiye'den Rusya'ya ithal edilen yaş meyvelerin önündeki kısıtlama, Türk Firmalarının Türk personel çalıştırması engeli, Türk şirketlerinin bazı sektörlerde çalışmasının kısıtnması, Karayolu taşımacılığı kısıtlamaları ve daha birçok çözelecek meseleleri tamamen çözeceklerini bunu da en geç 2017 sonlarında bitireceklerini açıklayan Bakan Nihat Zeybekçi, Rus Ekonomi bakanı Alexey Ulyukaev'den Turizmimiz için önemli olan Carter seferlerinin de artırılacağı sözünü aldı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile