Türk Mühendisler Uluslararası Alanda Gelişiyor

Türk Mühendisler Uluslararası Alanda Gelişiyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratındaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla geliştirilen ve uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusu’nda görev alan Türk mühendisler, uzay teknolojileri alanında buluşlar gerçekleştirdi.

Uzay konusundaki çalışmalara diğer ülkelerden çok geç başlayan Türkiye, 2000’li yılların başında başlanan çalışmalar sonucunda kendi uydusunu geliştirebilen ülkeler arasında yerini aldı.

Türk mühendislerin en son projeleri arasında GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının tedarikleri, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum faaliyetleri yürütüldü.

TELESPAZIO ve Thales Alenia Space firmalarının ana yükleniciliğini yaptığı projenin uydu ve USET Merkezi kurulum  çalışmaları TAS firması sorumluluğunda gerçekleştirildi. TUSAŞ, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım projesi dahilin de TPZ ve TAS firmaları sorumluluğunda gerçekleştirilen tasarım, üretim, montaj, uyum, test, fırlatma ve yörüngede devreye alma gibi alanlara ilişkin 67 farklı mühendislik iş paketinde 75 personelle aktif katılım sağladı.

Türkiye, GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında sağladığı aktif katılımla oluşturduğu insan gücüyle uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir konuma gelme yolunda gelişme gösteriyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile