Türk-Japon Bilim Üniversitesi Kuruluyor

Türk-Japon Bilim Üniversitesi Kuruluyor

TBMM Başkanlığına Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulmasına dair kanun tasarısı sunuldu.

Görüşülecek tasarı Türkiye ve Japonya devletleri arasındaki anlaşmaya göre kurulacak üniversiteyle beraber Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Vakfının kurulmasını da kapsıyor.

Anlaşmaya göre her yıl üniversiteye düzenli olarak hazineden yardımda bulunabilecek.

Üniversitenin ithal ettiği ürünlerde KDV ve ÖTV vergisi alınmayacak.

Kurulacak olan üniversite elde ettiği kazançlar nedeniyle iktisadi işletmeler dışında vergisinden, harçlardan, damga vergisinden, kendisine yapılacak olan bağış ve yardımlardan dolayı veraset ve intikal vergisine tabii tutulmayacak. Sahip olduğu taşınmalar ve emlaklardan vergi alınmayacak. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisinden de muaf tutulacak.

Üniversite merkezi yönetim bütçesi dâhilinde bulunan kamu kurum ve kuruşlara tanınan mali muafiyet istisnalar ve mali kolaylıklardan yararlanabilecek.

Vakıf hedeflerini gerçekleştirebilmek için yurt içi ve yurt dışında iktisadi işletme veya sermaye şirketi kurma yetkisine sahip olabilecek. Bunlara ortak olabilecek aynı zamanda şirketi devralabilecek.

İstanbul Pendik Sabiha Gökçen Havalimanı civarında, 49 yıllığına Milli Savunma Bakanlığına ait olan ve Milli Savunma Bakanlığının ihtiyacı dışında kalan uygun bir alana, planlanan üniversitesi kurulması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından izin verilecek.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile