Trump Ve Çin Arasında Gerilim Sürüyor

Trump Ve Çin Arasında Gerilim Sürüyor

5.0

Donald Trump, Tayvan lideri Ing-wen'le telefonda görüşmesinin ardından Çin'le Amerika arasında oluşan diplomatik krizle alakalı ilk kez konuştu. Çin'in kendisinin kimle görüştüğüne karışmaması gerektiğini söyleyen Trump'a, cevap gecikmedi.

Trump, seçimlerin ardından Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'le telefonda görüştüğünü ve ABD'nin ''Tek Çin'' politikasına bağlı olmaması gerektiğini söyledi.

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile yaptığı telefon görüşmesinin yol açtığı diplomatik krize ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Trump'ın bu sözlerinin ardından Çin'in cevabı gecikmedi

Pekin yönetimi tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözlerinden ciddi anlamda endişe duyduklarını belirttiler. Açıklamada 'Tek Çin' politikasına uyulmaması halinde Çin- ABD ilişkilerinin istirkarlı bir şekilde büyümesi ve ikili işbirliğinin söz konusu olmayacağını belirttiler.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yaklaşık 38 yıl sonra ilk kez, ABD başkanı olan birinin Tayvan Lideri ile konuşmasını, Tayvan'ın hileli bir oyunu olduğuna bağladı.

Trump seçimlerden sonra Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'den gelen tebrik telefonunu kabul etmişti. Bu konuşmaya Çin yönetimi tepki göstermişti.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile