Trump'ın Tweetleri Çin'i Karıştırdı

Trump'ın Tweetleri Çin'i Karıştırdı

4.0

ABD başkanı Donald Trump, kendisini gündemde tutmayı başarıyor. Twitter hesabından Çin'in para birimiyle ilgili tweetler atan Trump, üç gündür yükselen yuanın düşmesine neden oldu.

Trump, Çin'in para politikasını ve Güney Çin Denizi'ndeki operasyonları eleştirmek için tweetler attı. Trump twetinde, Çin'in ABD'li şirketlere yüksek vergi koyduğunu, buna rağmen ABD'de Çin mallarından vergi alınmadığını belirterek, Güney Çin Denizi'nin ortasına askeri üs inşa ederken kimseye danışmadığını yazdı.

Trump'ın geçen hafta Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile birebir telefon görüşmesi yapması Çin cephesini kızdırmıştı. Tayvan'ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Çin, telefon görüşmesinin ardından ABD'ye protesto çekmişti.

Beyaz Saray da telefon görüşmesinin ABD politikasında ki herhangi bir değişikliğin işareti olmadığını belirtmişti.
ABD, Çin'in Güney Dennizi'ndeki askeri hareketlerine tepki göstermiş. ABD savaş gemileri söz konusu bölgeye gönderilmişti. Çin ve Amerika birbirini bölgeyi askeri üsse dönüştürmekle suçluyor.

Çin'in para birimi yuanın değerini düşürmesine Washington daha önce de tepkisini göstermiş ve söz konusu kararın Çinli ihracatçılara haksız rekabet sağladığını belirtmişti.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile