Telegram Mesajlaşma Uygulaması Teröristleri Temizliyor

Telegram Mesajlaşma Uygulaması Teröristleri Temizliyor

2017 yılına girdiğimiz ilk saatlerde İstanbul Ortaköy'de ünlü bir eğlence merkezine gerçekleştirilen terör saldırısının ardından gündeme gelen Telegram mesajlaşma uygulaması hakkında detaylı bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen ve aranmaya devam eden teröristin iletişimi Telegram adı verilen bu uygulamayı kullandığı ile ilgili iddialar ortaya atılmıştı. 

Telegram uygulaması bir süredir dünya genelinde kullanıma sunulan online mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Firma tarafından yapılan açıklamalarda Telegram üzerinden yapılan görüşmelerin takip edilemediği ve erişilemediğine vurgu yapılıyor. 

Fakat tüm bunların yanı sıra Telegram'ı yeni kuran bir kişinin varsayılan ayarlarında mesajların saklanacağı belirtiliyor. Kişilerin isteklerine bağlı olarak bu ayarı yapmaları gerekiyor. 

Geçtiğimiz yıllarda da özellikle IŞİD teröristleri tarafından bu uygulamanın kullanıldığına dair iddiaların ortaya çıkması üzerine uygulama geliştiricileri tarafından büyük bir temizlik yapılmış ve binlerce IŞİD hesabının engellendiği ifade edilmişti. Ortaya atılan iddialarla birlikte yeni bir temizlik sürecinin daha başladığı belirtiliyor. 

Ayrıca uzmanlar tarafıdan uygulamanın gizlilik konusunda ne kadar güvenilir olduğu konusunda çeşitli tartışmaların yapıldığı görülüyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile