Tavukların Duygusu Olduğu Tespit Edildi

Tavukların Duygusu Olduğu Tespit Edildi

ABD’de dünya genelinde en yaygın şekilde beslenen evcil hayvan olan tavuk üzerine yapılan araştırmalarda, tavukların psikolojik, davranışsal ve duygusal yetilere sahip olduğu tespit edildi.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ilginç bir sonuç ise yumurtadan yeni çıkan tavukların nicelikler arasındaki farkı rahatça ayırt edebilmesi.

Deneyde, 5 günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı sayıda iki grup nesne gösterildi. Hayvanlar bir müddet sonra arkasından daha çok sayıda nesne olan perdeyi aramaya başladı. Ayrıca denek tavukları saklanan bir topa giden yolu yaklaşık 180 saniyede hatırladığı tespit edildi.

Bilim insanları, tavukların bu davranışlarının, aynı koşullarda yapılması halinde birçok maymunda rastlandığını belirtip, araştırma sonucunda tavukların daha iyi bir yemek ödülü için kendilerini kontrol ettiklerini tespit ettiklerini söyledi. 24 farklı ses kullanan tavukların, bu seslerin yanında iletişim kurmak için değişik görünümlere de girdikleri keşfedildi.

Tavukların zaman aralıklarını algılaması ve bazı olayları önceden sezip hareket etmesi araştırmanın en dikkat çekici noktalarından birisi oldu. Tavuklarda korku, beklenti ve endişe gibi çeşitli olumsuz ve olumlu duyguları yaşadığı ve bir empati formuna sahip oldukları tespit edildi. Ayrıca dişilerin ise yavru tavukların hareketlerini etkileyen annelik özellikleri taşıdığı sonucuna varıldı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile