Rusya Yine Hava Sahamızı İhlal Etti

Rusya Yine Hava Sahamızı İhlal Etti

24 Kasım 2015 tarihinde hava sahamızı ihlal eden bir Rus savaş uçağı, vurularak düşürülmüştü. Rusya ve Türkiye arasında soğuk rüzgarlar estiren olay henüz daha çok sıcakken Rusya bir ihlal daha yaptı.

Rusya'ya ait bir savaş uçağı önceki gün saat 11:45 sularında hava sağamızı ihlal etti. Rus savaş uçağına hem İngilizce hem de Rusça uyarı yapıldı. Rus savaş uçağı hava sağamızı ihlal ettikten sonra tekrar Suriye hava sağasına giriş yaparak, hava sağamızdan uzaklaştı. Olay üzerine Rus Büyükelçiliği uyarıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Rusya'nın hava sağamızı ihlalinden dolayı yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:  “Dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46’da RF Hava Kuvvetlerine ait bir adet SU-34 uçağı Türk hava sahasını ihlal etmiştir. İhlal öncesinde, RF uçağı, Türk hava radar unsurlarınca defalarca Rusça ve İngilizce ikaz edilmiştir. Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF’nin sorunlarıntırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus savaş uçağının ihlali üzerine yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Rusya, Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır” 

NATO olay sonrası Rusya'nın NATO topraklarının haklarına saygı duyması gerekir şeklinde değerlendirmede bulundu.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile