Rusya, Gürcistan Sınırlarını İhlal Ediyor

Rusya, Gürcistan Sınırlarını İhlal Ediyor

Gürcistan’ın Güney Osetya bölgesinde yaşayan 82 yaşındaki Dato Vanişvili’nin başına türüne nadir rastlanan bir olay geldi. Vanişvili birkaç gün için çıktığı geziden döndüğünde evinin başka bir ülkenin sınırları içerisinde etrafı tellerle çevrilmiş şekilde buldu.

İlginç olayın yaşanmasının sebebi Rusya’nın Gürcistan’ın Osetya bölgesinde bulunan sınır çizgilerinde değişim yapmasıydı. Kısa bir aradan sonra evine geri dönen Dato Vanişvili, evinin kendisine başka ülke sınırları içerisinde kaldığını söyleyen Rus askerlerle ve evinin etrafını dikenli tellerle çevrilmiş şekilde buldu.

Vanişvili gibi birçok Gürcünün de ev ve tarlaları Rus ordusu tarafından belirlenen yeni sınırın diğer tarafında kaldı. Sınırların her zaman Rusya lehine çizildiğini ve değiştirildiğini söyleyen bölge halkı, topraklarının gayri resmi bir şekilde işgal edildiğini vurguluyor. Güney Osetya bölgesinde Gürcistan ve Rusya arasında geçmişte yaşanan çatışmadan sonra ‘Yönetimsel sınır çizgisi’ adlı bir bölge yapıldı. Ancak çizilen bölge sınırları çok net olmadığından değiştiriliyor.

Konuyla alakalı bazı uzman kişilere göre Moskova yönetimi, tıpkı Kırım’da yaptığı gibi Güney Osetya bölgesini de kendi sınırlarına katmak için çaba gösteriyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile