Palamutta Türkiye Rekoru Kırıldı

Palamutta Türkiye Rekoru Kırıldı

Sinop Üniversitesi’nde görev yapan Araştırma görevlisi Uğur Özsandıkçı, bu sezon ortalama 90 bin ton palamut avlandığının altını çizerek, bunun şimdiye kadar avlanan en yüksek miktar olduğunu söyledi.

1 Eylül itibariyle başlayan balık avı sezonuna hızlı bir şekilde giriş yapan balıkçılar, palamutta yakaladığı bereketi henüz hamside bulamadı. Hem miktar hem de kalite olarak balıkçıların yüzünü güldüren palamut, bu sezon tezgâhlarda bolca yerini aldı. 800 gram ile 1 kilo 250 gram arasında değişen palamut Türkiye rekorunu kırdı.

Karadeniz’de ağ atan bütün balıkçıların şimdiye kadarki en yüksek miktarda palamut avladığını söyleyen Uğur Özsandıkçı, bu rakamların önceden yapılan gözlemlerle tahmin edildiğini belirterek, 2005 yılında 75 bin ton palamut avlandığını belirtti. Bu sezonki rakamların çok iyi bir derecede olduğunu söyleyen Özsandıkçı, palamutların hem bol hem de iri olduğunu söyledi.

Palamutta yaşanan bereketin hamside yaşanmadığını söyleyen Araştırma görevlisi, hamsi balığının çok dağınık ve ‘kıraça’ olarak ifade edile inci ve karışık sürüler halinde gezdiğini söyleyerek, hamsinin az olmasının balıkçıları ‘kıraça’ avcılığına yönetildiğini söyledi.

Hamsinin tehlikeye girmemesi için uluslararası düzeyde önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile