ÖTV'de beklenen haber geldi

ÖTV'de beklenen haber geldi

 ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranlarının belirlenmesiyle ilgili kanun tasarısı yetkisi, TBMM tarafından Bakanlar Kurulu'na verildi. 

Motorlu taşıtlarda ÖTV oranlarının belirlenmesi yetkisinin TBMM tarafındana  Bakanlar Kuruluna verilmesi, başvuru zamanının uzatılması planlarını da sunan 'Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı' Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı

ÖTV Oranları Bakanlar Kurulu Tarafından Yeniden Planlanacak

 Alınan bilgilere göre,  motorlu taşıtlarda uygulanan ÖTV oranlarını Bakanlar Kurulu belirli kriterlere göre gözden geçirip yeniden tasarlayıp sunabilecek.

Araçları Yenileme Yoluna Giden İşletmeler Kabul Edilen Tasarıdan Muaf Sayılacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2019 tarihine kadar araçlarını yenileyen taksi, minibüs ve halk otobüsü işletmecilerinin kabul edilen tasarıdan (ÖTV'den) muaf sayılacaklarını ifade etti.

Bir başka değişiklikle tasarıya göre, merkezi yönetim dahilindeki kamu idarelerinin bütçeleri arasındaki ödenek aktarmaları kanunla yapılacak. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği bazı ulaşım planlamarı için de yenilemeler yapıldı. İptal kararının nedeni kamu ödenek şartlarıyla uyuşmamasıydı. Yapılan bu yeni düzenlemelerle Anayasa Mahkemesi'nin kamu ödenek şartlarına uygun bir hale getirildi.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile