Öğretmenlik Tercihlerinde Sistem Değiştirildi

Öğretmenlik Tercihlerinde Sistem Değiştirildi

Uzun zamandır üzerinde çalışmaların yapıldığı belirtilen öğretmenlik bölümlerine alımlarda köklü bir değişikliğe gidildi. Bilindiği üzere günümüzde YGS sınavıyla öğrenci kabul edilen öğretmenlik programları yer almaktadır.

Yeni sistem ile birlikte tüm öğretmenlik programlarının LYS sınavıyla gidilecek olan bölümlerin arasına alındığı açıklandı. Buna göre mevcut durumda YGS sınavından alınan puanlarla öğrenci kabul edilen öğretmenlik programları artık LYS puanlarıyla alım yapmaya başlayacak.

Öğretmenlik Alımlarında Sıralama Sınırı

YGS'den LYS bölümlerine alınmasının yanı sıra artık öğretmenlik programlarına girebilmek için belirli bir sıralamanın içerisinde yer alınması gerekecek. Sıralama sınırının şuan için 240 bin olarak belirlenmiş olduğu görülmekte olup buna göre sınav sıralamasında ilk 240 bin kişi içerisine giremeyen kişiler öğretmenlik programlarını tercih edemeyecek. 

Bilindiği üzere LYS sınavlarına girilebilmesi için YGS'den barajın geçilmesi gerekmekte olup aynı zamanda LYS puan türlerine YGS sınavından alınan puanlar da etki etmektedir. Her ne kadar öğretmenlik bölümleri LYS bölümleri içerisine taşınmış olsa da YGS sınavı da sahip olduğu önemi korumaya devam ediyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile