Obama Vedasını Chicago'da Yaptı

Obama Vedasını Chicago'da Yaptı

ABD’nin Eski Başkanı Barack Obama, Chicago kentinde yaptığı veda konuşmasında, ekonomini başta olmak üzere birçok alanda başarılı olduğunu belirterek, göreve başladığı Amerika ile görevi teslim ettiği Amerika arasında önemli bir fark olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’ı ve başkanlık koltuğunu 20 Ocak’ta Yeni Başkan Donald Trump’a devredecek olan Obama, veda konuşmasını ‘memleketim’ diye tanımladığı Chicago’da yaptı. Konuşması boyunca genellikle kamuoyunun beklentilerine başkanlık dönemi boyunca nasıl karşılık verdiğini anlatan eski başkan, Donald Trump’a koltuğunu sorunsuz bir şekilde devredeceğini söyledi.

‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık reformundan, 2008’de yaşanan ekonomik krize kadar birçok alanda yaşadıklarını halka paylaşan Obama,  ülkeyi daha iyi bir hale getirdiğini savundu. Trump’un başkanlığa geçmesinin hemen ardından değiştirmeyi planladığı sağlık reformuyla alakalı, eğer daha iyi bir seçenek olursa onu destekleyeceğini söyledi.

Konuşması boyunca sıkça demokrasiye vurgu yapan başkan, ABD’nin farklı ırkların barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı bir ülke olduğunu söyledi.

Obama konuşma boyunca Suriye’de yaşanan iç savaş ve Ortadoğu’da gerçekleşen iç savaş konusunda takındıkları tavır ve uyguladıkları tedbirler hakkında konuşmadı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile