NASA Mars'ta Ev Yapıyor

NASA Mars'ta Ev Yapıyor

NASA, ileride yapmayı planladığı insanlı uçuş planı için, hem yolcularını radyasyondan koruyacak hem de içeriye giren ışığı kesmeyecek Mars Buz Evi üzerinde çalışıyor.

NASA’nın bir yaşam alanı kurmak için çabaladığı Mars üzerinde ne kadar su bulunduğu bu planı ya hayallerde bırakacak ya da gerçekleştirecek. Fakat astronomlar yeraltında veya çevrede büyük bir ihtimalle su bulunduğu kanısında.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Buz Evi, Mars’ın sahip olduğu kaynakları değerlendirip, oraya gidecek insanların gezegenin olumsuz koşullarından koruyabilecek. Hafif olma özelliğine sahip Buz Evi, kolayca hareket ettirilip, farklı bölgelere taşınabilecek. Bina aynı zamanda bir su deposu özelliği görevini yerine getirecek. Proje üzerinde çalışan yetkililer, bu suyun tasarım aşamasında olan Mars taşıma araçlarında kullanılabileceğini tahmin ediyor. İçerisindeki suyun bitmesiyle sönen Buz Evi, yapı iskeleti bir sonraki ekip Mars’a gittiğinde tekrar su ile doldurulabilecek.

Diğer Mars evleri projelerine göre büyük bir üstünlük gösteren bu tasarım, ışık geçiren maddelerle yapılması ciddi bir avantaj sağlıyor. Radyasyon koruması sağlayan ev, aynı zamanda insanların kapalı ortamda uzun süre kalmaktan dolayı yaşayacağı etkileri en aza indiriyor.

Buz Evi’ni, ekiplerin Mars’a ulaşmasından önce NASA’nın robotları suyla dolduracak.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile