Milli Uçak Projesinin Ülke Havacılığına Etkisi

Milli Uçak Projesinin Ülke Havacılığına Etkisi

5.0

Ülkemizin her alanda gelişmeye devam etmesi için ülke genelinde birçok yatırımın yapıldığı ve ülkemize gerçekleştirilen hain saldırılara rağmen yatırımların hız kesmeden devam ettiği dikkatlerden kaçmazken, bununla birlikte ülkemizin ne derece güçlü olduğu bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Dünya genelinde gelişmiş ülkelere bakıldığında havacılığın ülkelerin ekonomilerinde büyük bir yer tuttuğu görülecektir. Yaklaşık olarak son 10 yıldır ülkemizde de havacılığın ciddi anlamda ivme kazandığı çok açık ve net bir şekilde görülüyor. Kazanılan bu ivme yükselerek devam ederken milli uçak projesinin hayata geçirilmesi de ülkemiz havacılığı açısından son derece büyük bir önem taşıyor.

ABD merkezli faaliyet gösteren SNC şirketinin sahipleri Eren ve Fatih Özmen’in Ankara merkezli TRJet adında kurdukları şirketle birlikte milli uçak projesi resmen başlamış oldu. Süreci yakından takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere anlaşmaların yapılmasıyla birlikte çok kısa bir süre içerisinde Ankara Esenboğa Havalimanı içerisinde DHMİ tarafından tahsis edilen 30 bin metrekarelik alanda fabrikanın temelleri de atılmıştı.

İmzalar Arka Arkaya Atılmaya Başladı

Projenin hız kazanması için büyük bir emek harcanırken yetkililer tarafından oldukça önemli imzaların da atılmaya başlandığı görülüyor.

Meydana gelen son gelişmelerle birlikte Liebherr-Aerospace firması ile TRJet’in 328 Serisi uçakları için hava yönetim sisteminin üretimi için, Heggemann firması ile uçağın turboprop versiyonlarında kullanılacak olan ana iniş ve burun iniş takımları için, Pratt & Whitney Canada Corp. firması ile uçağa güç verecek PW127 turboprop motoru için, Rockwell Collins firması ile aviyonik sistem için gerekli olan tüm anlaşmaların yapılarak imzaların atıldığı açıklandı.

Milli uçak projesinde ilk etapta Dornier-D328 tipi uçak modernize edilecek ve TRJ 328 ve T 328 model adında yerli uçakların üretimi yapılacak. İlerleyen süreçlerde ise 328 temeli üzerinde daha yüksek koltuk kapasitesine sahip TRJ 628 tipi uçak modelinin üretilmesi planlanıyor.

Neden Dornier-D328 Modeli Seçildi?

Alman temelli  Dornier 328 uçakları hem tasarım hem teknik özellikler açısından yolcu taşımacılığından VIP jetlere, kurtarma faaliyetlerinden keşif faaliyetlerine kadar oldukça geniş bir alanda kullanılabiliyor. Bu denli geniş bir alanda kullanılabilen bir uçağın üretilmesiyle birlikte pazar arayışı konusunda büyük bir zorluk çekilmeyecektir. Henüz geliştirme aşamasında olunmasına rağmen hem ülkemiz içerisinden hem de yurt dışından gelen ön siparişler de bu durumu en iyi şekilde ortaya koyuyor.

T 328, TRJ 328 ve TRJ 628 uçak tiplerinin özellikle bölgesel havacılığa yeni bir bakış açısı getirmesi bekleniyor. Ülkemiz genelinde her ne kadar havacılık belirli bir seviyenin üzerine çıkmış olsa da bölgesel havacılıkta atılması gereken adımların bulunduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

2080 kilometre uçuş menziliyle birlikte TRJ 328 modelinin ülke içerisinde birçok küçük şehri birbirine bağlayarak bölgesel havacılığın gelişmesinde oldukça büyük bir rol oynayacaktır.

Yaşanan tüm bu gelişmelerle birlikte milli uçak projesi genel olarak ele alındığında hem havacılık sektörü hem de ülke ekonomi açısından büyük getirileri olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Yakın gelecekte mevcut çalışmaların devam etmesiyle birlikte ülkemizin de dünya genelinde faaliyet gösteren ve bir elin parmaklarını geçmeyen dev uçak üreticisi ülkeler arasında yer alması sürpriz olmayacaktır.

Milli Uçak Projesinin Ülke Havacılığına Etkisi
Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile