Meslek Liselerinden Üniversitelere Geçiş Kaldırıldı

Meslek Liselerinden Üniversitelere Geçiş Kaldırıldı

3.0

Bilindiği üzere eğitim sisteminin ve Türkiye ekonomisinin bel kemiği konumunda yer alan meslek liselerinden mezun olan öğrenciler sınavsız bir şekilde üniversiteye gidebiliyordu. Alınan yeni karar neticesinde ise uygulamanın tamamen değiştirildiği görülüyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Güray tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamalarda meslek liselerinden meslek yükseokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığı ve sektörlerin talep ettiği iş gücünün karşılanmasının amaçlandığı edildi.

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen yeni kararın sonrasında meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin üniversiteye gitmeden farklı sektörlerde yer alan iş gücü ihtiyacının karşılanması için direk olarak sektöre girmelerinin amaçlandığı görülüyor. 

Alınan yeni karar özellikle meslek lisesi öğrencilerini üzmüş olsa da birçok kişi tarafından da alınan kararın yerinde olduğu ifade ediliyor. Kararın etkilerinin kısa bir zaman içerisinde ortaya çıkması bekleniyor. Özellike meslek yüksekokullarının öğrenci sayılarında ve bölümlerinde büyük bir azalma yaşanacağını ifade etmek yanlış olmayacaktır. 

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


1 Yorum

Yorum Yaz
  1. simay 13 Ara 2016 22:01

    yaptığınız yanlış ozaman stajlarda meslek derslerıde kaldırılsın ınsanların hayatıyla oynuyosunuz resmen bız anadolu lıselerı gibi kultur derslerı ağırlıklı gormuyoruz nasıl unıversıte kazanmamızı beklıyosunuz gerçekten anlam veremiyorum boyle bır yasa çıkarma amacınızı

    Cevap Ver

Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile