Mars'ta İnşa Edilecek Evin Tasarımı Ortaya Çıktı

Mars'ta İnşa Edilecek Evin Tasarımı Ortaya Çıktı

5.0

Son yıllarda NASA tarafından sürekli olarak Mars'a yönelik çalışmaların yapıldığı ve en yakın zamanda Mars'a ilk insanlı uçuşun gerçekleştirilmesi bekleniyor.

2030 yılı itibariyle astronotların Mars'a gideceği planlamakta olup tüm planlar da bu doğrultuda yapılmaktadır.

Yarışma Düzenlendi

Mars'ta başlatılacak olan hayatta astronotların Mars'ta yaşayacakları evlerin tasarımlarının belirlenebilmesi için NASA tarafından yarışma düzenlendiği ve yarışmanın kazananın belli olduğu belirtiliyor.

3D-Printed Habitat Challenge

3D-Printed Habitat Challenge adı altında düzenlenen yarışmayı Clouds Architecture isimli firmanın kazandığı görülüyor. "Buz Evi" adı verilen tasarım karşılığında şirkete 25 bin dolar değerinde ödeme yapıldığı ifade edilmektedir.

Firma tarafından tasarlanan Buz Evi'nin Mars'taki koşullara en iyi şekilde uyum sağlayabilecek özelliklere sahip olduğu iddia ediliyor. Evin -63 dereceye kadar koruma sağlayabildiğinin belirtilmesi de dikkatleri çeken ayrı bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

3 Boyutlu Yazıcılarla İnşa Edilecek

NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda Mars'ta evlerin 3D yazıcılarla inşa edileceği ve aynı yarışma kapsamında bu evleri 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle inşa etmeyi başaran ekibe de büyük ödül olan 1.1 milyon doların verileceği ifade edildi.

Mars'ta İnşa Edilecek Evin Tasarımı Ortaya Çıktı
Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile