Kitap Okuyana Alışveriş Ücretsiz

Kitap Okuyana Alışveriş Ücretsiz

5.0

Üsküdar’da  bakkal dükkanı işleten Kanber Bozan ve oğlu Fırat Bozan, mahalledeki çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve maddi durumu iyi olmayanların alışveriş yapabilmesi için kitap karşılığında alışveriş imkanı sağlıyor.

Bakkalda bulunan kütüphaneden bir kitap okuyup özetini Bakkal Kanber ya da oğlu Fırat’a anlatan çocuklar, istediği ürünü alabiliyor. Sosyal medyada da oldukça ilgi gören projeye birçok ilden kitap gönderiliyor. Bakkal Kanber ise, projeyi büyütmek için destek bekliyor.

“Ben bu işi biraz daha büyütmek istiyorum, bu yetmez.”

Okullarla birlikte çalışmak istediğini söyleyen Kanber Bozan, “Ağustos ayından beri bu işi yürütüyoruz. Ama tam anlamıyla 3-4 haftadır gelen kitaplarla birlikte yapmaya başladık. Böyle güzel şeyler yaptırdığımız için biz mutlu oluyoruz. Bizim için de güzel birer anı bunlar. Aileler de biz de mutlu oluyoruz bu durumdan. Bir çikolata ya da cips ile de çocukları mutlu etmek kolay. Çocuklar geliyor kitap alıyor daha sonra ben okudum bitirdim deyip kitabı anlatıyor. Onun karşılığında ben de bakkaldan ne istersen onu alın diyorum çocuklara,onlarda alıyor''dedi ve şunların altını çizdi. ''Ben bu işi biraz daha büyütmek istiyorum, bu yetmez. Okullarla ve öğretmenlerle diyalog kurmak istiyorum”

"Gaziantep ve Hopa'dan kitaplar geldi”

Proje başladıktan sonra il dışından da kitaplar geldiğini belirten Fırat Bozan, “Yazları dükkanda ben duruyordum. Durumundan dolayı çocukların kimisi bir şeyler alırken kimisi de alamıyor. Ben de durumu olmayan çocuklara öylesine birkaç bir şey taşıtıp daha sonra ne istersen al diyordum dükkandan. Daha sonra bir kitap verdim oku gel bana anlat ne istersen onu alabilirsin dükkandan dedim. Artık çocukların arasında nasıl yayılmışsa bu durum bir gün bir çocuk geldi. Çocuğu da tanımıyorum. Fırat ağabey sana Kristof Kolomb’u anlatacağım dedi. Sebebini sorunca bakkaldan bir şeyler veriyormuşsun dedi. Bu çocuklar arasında zamanla yayılmaya başladı. Ağustos’ta başladık bu işe babamla. Sosyal medyada hızla yayılmış ve bize Gaziantep’ten, Hopa’dan kitaplar gelmeye başladı” dedi.

“İlk kitabı aldığımda böyle şeyler olacağını bilmiyordum”

Kendisi gibi arkadaşlarının da bakkaldan kitap alıp okuduklarını dile getiren Yiğit Karbuz, “Fırat ağabey bana ilk kitabı verdiğinde böyle şeyler olacağını bilmiyordum. Sonradan öğrendim ne olacağını. Mahalleden çoğu arkadaşım gelip kitap okur buradan. Okuldan arkadaşlarıma söylediğimde bakkalın nerede olduğunu sordular. Ailem de bu duruma çok sevindi ve bana güvendiler sen yaparsın dediler.

Küçük Prens kitabını okudum buradan. Hikayesi de oldukça etkileyici. Bazen küçük jelibonlar alıyoruz kitap okuma karşılığında. Kanber amca bizim hem kitap okumamızı sağlıyor hem de bir şeyler veriyor. Böyle olunca da herkesin gelmesi artıyor” dedi.

Projeyi daha da ileri seviyelere taşımayı hedefleyen Bakkal Kanber Bozan, proje için gelecek destekleri bekliyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile