Kanada Trump İçin Bakanını Değiştirdi

Kanada Trump İçin Bakanını Değiştirdi

Kanada’nın genç Başbakanı Justin Trudeau,Trump dönemine hazırlanıyor. Trump gelmeden önce kabinede değişiklikler yapan Başbakan, uzman siyasetçi Chrystie Freeland'i Dışişleri Bakanlığı’nın başına getirdi.

ABD’de Donald Trump’ın Başkanlık koltuğuna oturmasına az bir süre kala Kanada Başbakanı Justin Trudeau kabinesinde değişiklik yaptı. Kanada ve AB arasıındaki ticaret anlaşmalarının mimarı olan Chrystia Freeland’ı Dış İşleri Bakanı yaptı.

Uluslarası ilişkilerde başarılı bir şekilde ilerleyen Freeland’ın Kanada ve ABD arasındaki ilişkilerde en önemli figürlerden birisi olması bekleniyor. Tredau’nun kabinesinde dünyaca tanınan birkaç figürden birisi olan Freeland’ın eski görevi Ticaret Bakanıydı. Freeland, Ekim ayında gerçekleşen toplantıda Brüksel’de imzalanan ticaret anlaşmasının mimarı olarak tanınıyor. Eski mesleği gazetecilik olan Freeland, 2014 yılında Rusya ve Ukrayna alakalı yazdığı bir yazı nedeniyle Rusya’ya girişi yasaklanmıştı. Yeni Dışişleri Bakanı bu yasak hakkında ironili bir şekilde Putin’in koyduğu bu yasaktan dolayı gurur duyduğunu söylemişti.

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump, Kanada, ABD ve Meksika arasında 1994’te yürürlüğe giren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) gereksiz ve ABD için bir kayıp olarak nitelendirmişti. Bu anlaşmayı kaldıracağını belirten Trump’ın Freeland’ın Dışişleri Bakanı olarak görev yaptığı sürece ne yapacağı merakla bekleniyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile