Japonya'da 200 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Japonya'da 200 Yıl Aradan Sonra Bir İlk

Japonya’da İmparator Akihoti'nun tahtan çekilmesini sağlayan tek sefer için geçerli bir muafiyet uygulamasını öngören düzenleme gerçekleştirilecek.

83 yaşındaki İmparator Akihito’nun önümüzde yıl tahtan çekilebilebilmesi için Japonya tek seferli bir yasal düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Sağlık sorunları nedeniyle tahtan çekilmek istediğini ima eden Akihito’nun yerine oğlu Veliaht Prens Naruhito’nun tahta geçebilmesi için yasal düzenlemeler gerçekleşecek.

Kabinenin Baş Sekreteri Yoşihide Suga, Başbakan tarafından atanılan 6 kişinin bu konu ile ilgili Ekim ayından bu yana çalışmalara devam ettiği yönünde açıklamalar yaptı.Komisyonun raporu sunmasının ardından Akihoti’nın tahtan çekilebilmesine imkân veren tek seferlik bir muafiyet uygulamasını ön gören düzenleme yürürlüğü girecek. Yapılacak olan düzenleme ile imparatorun tahtan çekilmesinin yasak olduğu kanun değiştirilmiş olacak. Bu yasa ile birlikte imparatorun tahtı oğluna devretmesinin önü açılacak.

Siyasi açıklamalarda bulunmaktan kaçınan İmparator Akihoti geçen yıl sağlık sorunları nedeniyle tahttan çekilmek istediğini ima eden bir konuşma gerçekleştirmişti. Prostat kanseri olan Akihito, 2012 yılında kalp ameliyatı geçirmişti.

Japonya’da en son 1817 yılında tahtan İmparator Kokaku çekilmişti.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile