Fitch: Türkiye'nin Notu Aynı, Ama Görünüm Negatif

Fitch: Türkiye'nin Notu Aynı, Ama Görünüm Negatif

5.0

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarından Fitch Ratings, uzun süredir merak edilen Türkiye ile ilgili değerlendirmesini duyurdu.  Türkiye'nin notu BBB- olarak kaldır fakat, Türkiye ekonomisinin "durağan" görünümü "negatif"e dönüştürüldü.

Fitch Ratings tarafında yapılan değerlendirmelerde de başrol 15 Temmuz darbe girişimiydi. Fitch Ratings 15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminin politik denge hususunda riskleri arttırdığını belirtti.

Terör saldırıları gerekçe gösterildi

Darbe sürecinin ardından yaşanan köklü değişimler ve kamu sektöründe onbinlerce kişinin uzaklaştırılması ve Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşanan terör saldırıları raporda yer verilen gelişmeler arasında yer aldı. Güvenlik koşullarının değişmesinin Türkiye'nin durumunun negatife dönüştürülmesinde Fitch Ratings'in üzerinde durduğu konuların başında yer alıyor.

Fitch Ratings özellikle Türkiye ekonomisi için önemli bir girdi olan turizm sektörünün Türkiye'de yaşanan olaylardan etkilendiği ve bunun ekonomiye olumsuz yansıyacağı görüşünü taşıyor.

Bir diğer uluslararası kredi değerlendime kuruluşu olan Moody's ise Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyesinden spekülatif seviyeye indirilmesi için izlemeye aldığını duyurmuştu.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile