Fitch Ratings Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

Fitch Ratings Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü

5.0

Fitch Ratings Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü açıkladı. Uluslar arası kredi notu derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings Türkiye'de yaşanan darbe olaylarından sonra kredi notunu düşürdüğünü belirtti.

Resmi web sitesinden yayınladığı bildirgede Türkiye'nin kredi notunu BBB'den BBB-'ye düşürüldüğünü ve bu işlemin metodoloji değişikliliğinden kaynaklandığını belirtti.

Fitch Ratings kredi notu düşürme işleminin sadece Türkiye için geçerli olmadığını ve birçok ülke için kredi notu düşürme işlemlerinin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Fitch Ratings yetkililerinin yaptığı açıklamalarda kredi notu düşürme işleminin Türkiye'de dahil olmak üzere, Romanya, Ermenistan, Tayland gibi toplam olarak 23 ülkede yapıldığını ve yapılan bütün değerlendirmelerin bağımsız olarak gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye'nin notunun düşmesinin sebebi olarak yaşanan darbe girişimleri, OHAL süreci ve ekonomik gelişmelerin başrol oynadığı söylendi.

Fitch Ratings'den öncede Türkiye'nin kredi notunu S&P durağan vaziyetten negatife çekmişti. S&P yetkilileri bu durumun Türkiye'de yaşanan olayların ve siyasi kutuplaşmanın neden olduğunu belirtmişti. S&P'nin kredi notunu negatife çekmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu duruma tepki göstermişti.

Türkiye'de yaşanan olaylardan dolayı ve Türkiye'nin durumunun belirsizliği yabancı yatırımcıları etkileyeceği vurgulandı ve Türkiye'ye yapılacak yatırımları etkileyebileceği belirtildi.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile