Facebook'tan Tepki Çeken Sansür

Facebook'tan Tepki Çeken Sansür

En çok kullanılan sosyal medya devi Facebook kendi geliştirdiği yapay zeka teknolojisi ile Rönesans’ın en ünlü eserlerinden biri olan Neptün Heykelini cinsel olarak açıklık bulunduğu gerekçesiyle sansürledi.

Facebook’un otomatik sansür için geliştirdiği yapay zeka uygulaması, tepki çekecek bir sansür uygulaması yaptı. Uygulama, bir Facebook kullanıcısının paylaştığı  İtalya’da bulunan Rönesans’ın en önemli eserlerinden birisi olan Neptün Heykeli’ni sansürledi. Paylaşımı yapan Facebook kullanıcısı Elisa Barbari bir gazeteye yaptığı açıklamada, amacının sayfasında heykeli tanımak olduğunu belirterek, Facebook’un heykelin cinsel açıdan bir açıklık olduğu gerekçesiyle paylaşımını sansürlediği söyledi.

Rönesans’ın en önemli eserlerinden bir tanesi

İtalya’nın Bologna kentindeki Piazzadel Nettuno civarında duran 3.2 metre yüksekliğindeki bronz heykelin fotoğrafını paylaşan Elisa Barbari, Facebook’un yapay zeka sansür uygulamasına maruz kaldı. Cinsel açıdan bir açıklık olduğu gerekçesiyle Neptün Heykeli’ni sansürleyen Facebook tarafından henüz bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Geliştirilen yapay zeka sansür uygulaması bir çok açıdan hızlı ve güvenli bir sansür uygulaması olsa da bazı durumlarda bu gibi ilginç durumlar da ortaya çıkabiliyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile