Facebook'a Yalan Haber Butonu Geliyor

Facebook'a Yalan Haber Butonu Geliyor

Facebook tarafından açıklamaya göre, artık kullanıcılar yalan olduklarını farkettikleri yada düşündükleri haberleri, yalan haber olarak işaretleyebilecek.

Yapılan açıklamaya göre yeni fonksiyon şuan test aşamasında ve küçük bir kısma sunuluyor. Facebook kullanıcıları artık paylaşılan haberlerin asılsız olduğunu yalan haber butonu sayesinde tespit edebilecek ve Facebok'u bu durumdan haberdar edebilecekler.

Facebook tarafından belirlenecek yalan haber işaretlemesi sayısı alan içerikler, Facebook tarafından Poynter Enstitüsü'nün Uluslararası Veri Kontrol Ağı bünyesindeki çeşitli bağımsız uzman kurumlara iletilecek.
Bu kurumlar tarafından doğruluk onayı alan haberler Facebook'tan silinmeyecek, ama paylaşımların üzerind şüpheli işareti yer alacak. Bu ve bunun gibi haberler, kullanıcıların içerik akışlarının alt kısımlarında şüpheli uyarısıyla görülmeye devam edecek.

Facebook, ABD Başkanlık seçimleri sırasında bir çok yalan haberin hızla büyümesine tepki gösterdi ve bu olay bir dönüm noktası oldu. Kurum seçim sürecinde ortalıkta dolaşan uydurma haberlerle ilgili büyük eleştirilere maruz kaldı. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, seçim sonucunu uydurma haberlerin etkilediği iddialarını inkar etmiş ve yalan haberlerle mücadele kararı almıştı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile