Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Görüşmeler İçin Rusya'ya Gidiyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Görüşmeler İçin Rusya'ya Gidiyor

5.0

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi iki ülke arasında yapılan görüşmeler için Rusya'ya gidiyor. 

Cankli ve Zeybekçi Moskova'ya özel uçakla uçarak, önce Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç başkanlığında 26 temmuzda yapılacak heyetler arası görüşmeye katılacak ve ardından Rus Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile bir dizi görüşme yapacak. 

İki ülke arası buzlar eriyor

Türkiye - Suriye sınırına yakın bir bölgede Türk pilotlar tarafından Rus Jetinin düşürülmesinin ardından Rusya ve Türkiye arasında yaşanan gerilim ekomonik ilişkileri de etkilemiş, özellikle sebze üreticileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar durumdan oldukça kötü etkilenmişti.

İki ülke arasında yavaş yavaş eriyen buzların, Canikli ve Zeybekçi'nin Rusya ziyaretinin ardından, tekrardan güçlü ekonomik ilişkilerin kurulacağı bir ortama dönüşeceği umuluyor.

İki ülke arasında yaşanan gerilimin hem Rus ekonomisini hem de Türkiye Ekonomisini derinden etkilediği biliniyor. Türkiye'nin önemli bir süreçten geçtiği bu günlerde yapılacak ikili anlaşmaların ve ekonomik işbirliklerinin ülke ekonomisine önemli katkıları olabilir.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile