Davos Zirvesi Bugün Başladı

Davos Zirvesi Bugün Başladı

Bugün başlayan ve 20 Ocak’a kadar sürecek olan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Davos zirvesinde bu yıl konu; ‘Duyarlı ve Sorumlu Liderlik’

İsviçre’nin başkenti Davos’ta 47ncisi gerçekleşen Davos zirvesine bu yıl 100’den fazla ülkeden yaklaşık 3 bin siyasetçi ve iş dünyasının liderleri katılıyor. Türkiye’yi temsilen Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi foruma katılacak.

Dünya Ekonomi Forumu’nda başta Suriye krizi olmak üzere  küresel iş birliğini güçlendirmek, ekonomik büyümeyi canlandırmak, kapitalizmi reforme etmek ve 4'üncü Endüstri Devrimi'ne hazırlanmak konuları 400’den fazla oturumda tartışılacak.

Zirveye 30'dan fazla Devlet Başkanı ve Başbakan katılacak

Zirvede 30'dan fazla devlet başkanı ve başbakan bulunacak. Şi Cinping Çin’in Davos’a katılan ilk devlet başkanı olacak. Cinping’in yanı sıra İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroshenko ve Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets de katılımcılar arasında. Liderlerin çok sayıda ikili görüşme yapması bekleniyor.

Toplantıya, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Roberto Azevedo, IMF Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü William Lacy Swing ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder de katılacak.

WEF’in bu yıl için “Genç Küresel Lider” ilan ettiği 86 kişi arasında Türkiye'den McKinsey ortağı Bengi Korkmaz ve Trendyol alışveriş sitesinin kurucusu ve üst yöneticisi Demet Mutlu da yer alıyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile