Darbe Girişimi Borsa İstanbul'u Yaklaşık 80 Milyar TL Vurdu

Darbe Girişimi Borsa İstanbul'u Yaklaşık 80 Milyar TL Vurdu

4.7

Darbe girişimi ülke ekonomisinde önemli problemlerin yaşanmasına neden oldu. Engellenen darbe girişiminin Borsa İstanbul üzerinde işlem gören şirketlerin değerini yaklaşık 80 Milyar TL aşağı çektiği belirtiliyor.

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan ve engellenen darbe girişiminin ülke ekonomisinde yol açtığı sorunlar ise Borsa İstanbul ile sınırlı değil. Bir çok yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine olan güveninin sarsıldığını söyleyebiliriz.

Borsa İstanbul'u Derinden Sarstı

15 Temmuz 2016 Cuma günü 634 milyar TL civarında seyreden şirketlerin toplam değeri bir hafta içerisinde (22 Temmuz 2016 Cuma) 556 milyat TL'ye kadar gerileyerek yaklaşık 80 milyar TL eridi.

Borsa İstanbul'da özellikle ilk 20 şirkette önemli erimeler olduğu görüldü. Darbe sonrası Borsa İstanbul'da ilk 20'de yer alan şirketlerin yaklaşık 50 milyar TL eridiği görüldü.

Akbank (yaklaşık 6 milyar TL), Garanti Bankası (yaklaşık 6 milyar TL), Yapı Kredi (yaklaşık 4 milyar TL), ve İş Bankası (yaklaşık 3 milyar TL)'nın önemli kayıplar yaşadığı haftada Finansbank'ın 14.4 milyar TL'lik değerini koruması ise dikkat çekti.

Koç Holding'in 5,67 milyar TL değer kaybettiği haftada, Sabancı Holding 3,59 milyar TL ve Türk Telekom 2,52 milyar TL değer kaybetti.

O Gece Borsa İstanbul da Basılmıştı

Darbe gecesi Borsa İstanbul (BİST) da basılmış ve bizzat Türkiye'de borsanın kalbi olan BİST'te 1'i polis iki kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 31 kişi ise yaralanmıştı.

Daha sonra polis tarafından yapılan baskın ile 11 asker göz altına alınmış ve Borsa İstanbul darbecilerin elinden kurtulmuştu.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile