Çin'den Trump'a İntikam Uyarısı

Çin'den Trump'a İntikam Uyarısı

Yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın  ‘Tek Çin Politikası’nı reddetmesi ihtimaline karşı Pekin yönetiminden ‘’İntikam’’ alınabileceği uyarısı geldi.

ABD yönetiminin Asya-Pasifik’teki düzene saygı göstermesi gerektiği vurgulanırken, Tek Çin Politika’sının bir ego isteğinden ibaret olmadığı belirtildi.

Politikanın pazarlık konusu dahi edilemeyeceğine dikkat çeken yazıda  Trump’ın görevine geldikten sonra temel prensiplerş reddetmesi halinde Çin halkının ve devletinin intikam talep edeceği uyarısında bulundu.

Yazının, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in hafta sonu Honduras, Nikaragua, Guetamala ve El Salador’u kapsayan Güney Amerika turuna çıkmasının hemen ardından yayınlanması dikkat çekti.

Tayvan Liderinin ziyaret edeceği ülkeler arasında aktarma yaparken ABD’nin San Francisco ve Houston şehirlerine uğrayacağı ifade edilmişti. Amerika’da ziyaretleri sırasından Trump’la görüşüp görüşmeyeceği ise tartışma konusu oldu. Pekin yönetimi daha önce Tsai’nin ABD’ye ziyarette bulunmasından ve ülkede uzun süre kaldıktan sonra bağımsızlık yanlısı taraflara yanlış mesajlar verilmesi konusundan Washington’a uyarılarda bulunmuştu.   Seçimlerin hemen ardından Tayvan Liderini arayan Trump’a daha öncede Çin yönetimi tarafından büyük tepki gösterilmişti.

Çin’de 1949 yılında Mao Zıdong’un ülkenin başına geçmesinin üzerine bazı hükümet yetkilileri Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve Milliyetçi Çin olarak ta bilinen Tayvan’ı kurmuşlardı

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile