Bu Üniversiteye 60 Yaşından Küçükler Giremiyor

Bu Üniversiteye 60 Yaşından Küçükler Giremiyor

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Antalya’da kurulan Yaşlı Üniversite’sinde yemek pişirmeyi, kazak örmeyi başaramayan öğrenciler bir üst sınıfa geçemiyorlar.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın çabalarıyla TUBİTAK destekli 81 ilde devam eden GeroAtlas  çalışması kapsamında Türkiye’de ilk kez 60 yaş üstü insanlara hitap eden GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi (Yaşlı Üniversitesi) kuruldu.

60 ile 90 yaş aralığında değişen 300 kadın ve erkeğin eğitim aldığı üniversitede, öğrencilerin isteklerine göre ders takvimi düzenlendi. Anatomi, tıp, psikoloji, tarih, arkeoloji, hukuk, fizik tedavi başta olmak üzere bir üst sınıfa geçebilmek için erkeklere yemek pişirme ve kazak örme, kadınlara ise tamirat işlerini öğrenme şartı getirildi.

Yaşlıların büyük bir heyecan ve hevesle devam ettiği okulda, öğrenciler ön sıraları kapmak için erken saatlerde okula geliyor. Yaşlılar teorik derslerden 30 dakika öncesinde yarım saat boyunca Japon öğretmenleri Hiroshi Najajima ile spor yapıyor. Derslere düzenli olarak katılan yemek pişirmeye ve kazak örmeye çalışan erkekler ile tamirat yapmaya çalışan kadınlar renkli görüntülere imza atıyor.

Bu dersler yaşlılara yeni bilgiler öğretirken Alzheimer gibi hastalıklarında önüne geçiyor.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile