Bu Lisede Mahkeme Var

Bu Lisede Mahkeme Var

Bursa’da bulunan Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Adalet bölümünde okuyan öğrenciler, duruşma salonu ve cezaevi yardımıyla uygulamalı eğitim görüyorlar.

Hamitler TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Adalet bölümünde eğitim gören toplam da 68 öğrenci, okullarındaki modern duruşma salonlarında hakim,  savcı, avukat, sanık, davacı ve izleyici olarak eğitim alıyorlar.

Senaryo gereği mahkeme kuran öğrenciler, suçluları yargılayıp cezaevine gönderiyorlar. Bununla da yetinmeyip, etrafı demir parmaklıklarla kaplanan ve içerisinde maket mahkûmların bulunduğu cezaevinde mahkumların üstlerinin nasıl aranacağı konusunda bilgi ediniliyor.

Teoride öğrendikleri birçok bilgiyi pratiğe dökme şansı veren bu sistem öğrencilerin ileride bu mesleklerde daha alışmış bir şekilde başlamasını ve işin püf noktalarını öğrenmelerini sağlayacak. Okul yönetimi tarafından standart bir mahkeme salonunu aratmayan şekilde donatılan sınıfta uygulama yapan öğrenciler, senaryo gereği eşini bıçaklayan ve cezaevinde bulunan sanığın duruşmasını gerçekleştirdiler.

Kıyafetlerini giyerek hâkim, savcı ve avukat olan öğrenciler, mahkeme salonundaki yerlerini alarak davayı başlattı. Görev almayan diğer öğrenciler ise izleyici koltuklarına oturdu. Senaryo gereği cezaevinden mahkemeye getirilen sanık, hâkimin sorularına yanıt verdi.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile