Amerika Seçimlerinde Rusya'nın Trump'a Destek Verdiği İddiası

Amerika Seçimlerinde Rusya'nın Trump'a Destek Verdiği İddiası

Amerika istihbarat birimleri, ABD başkanı Barack Obama ve Donald Trump’a Rusya’nın Trump’ın özel hayatını ve mali durumunu gösteren hassas bilgilere sahip olduğunu içeren bir rapor sunduğu öne sürülüyor. Trump iddiaları siyasi bir cadı avı olarak nitelendirerek reddetti.

ABD'nin istihbarat birimlerimden Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yetkililerinin, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine yaptığı müdahaleleri içeren raporda Trump’un özel hayatı ve mali durumunu konu edinen bazı bilgilere yer verildiği iddiası öne sürüldü. 6 Ocak’ta yayınlanan raporda Rus istihbarat birimlerinin hem Hillary Clinton hemde Donald Trump’ın hayatı hakkında bilgi topladığı fakat seçim döneminde sadece Demokratların adayı Hillary Clinto’ı olumsuz etkileyecek bilgileri sızdırdığı bilgileri yer aldı. Donald’ın seçimleri kazanmasına Rusya’nın dolaylı yoldan da olsa yardımda bulunduğu raporun içerisinde yer alan başka bir bildiydi.

Raporda ayrıca bazı Rus yetkililerle yakından bağlantısının devam ettiğine vurgu yapıldı.

ABD’li yetkililer edinilen bilgileri istihbarı yolar aracılığıyla değil, üst düzey bir İngiliz istihbarat yetkisi tarafından yönetilen bir kuruluşun yaptığı araştırmalara dayandığının altını çizdi.

Amerikan istihbarat kurumları CIA ve FBI bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile