ABD Seçimlerinde Donald Trump'ın Oyu Arttı Amerikalılar Taşınma Kararı Aldı

ABD Seçimlerinde Donald Trump'ın Oyu Arttı Amerikalılar Taşınma Kararı Aldı

4.5

ABD'de 8 Kasım 2016 günü gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesi yarış giderek kızışıyor. Amerikalıların "Süper Salı" olarak adlandırdıkları ön seçimler sonucu şuan için başkan adayları içerisinde ırkçı söylemleriyle dikkatleri çeken Donald Trump ön seçimlerde önemli bir avantaj elde etti.

Gerçekleştirilen ön seçimler sonucu Donald Trump Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayları içerisinde ilk sıraya yerleşti. Bu alanda rakiplerinin bir hayli önüne geçmeyi başaran Trump'ın ırkçı söylemleri seçmenler üzerinden beklediği etkiyi yaratmış gibi görünüyor. Süper Salı'nın başkanlık seçimine büyük oranda ışık tutuyor oluşu ise 8 Kasım'da gerçekleştirilecek seçimlerde Trump'ın şansının bir hayli fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

Google'dan Açıklama Geldi

Donald Trump'ın ön seçimlerden zaferle ayrılmasının ardından ilginç bir olay yaşandı. Trump her ne kadar çok desteklenen bir aday olsa da aynı oranda da kendisinden nefret edenlerin olduğu biliniyor. Bunun son örneği ise ön seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Amerikalıların Google'da "how can I move to Canada" cümlesini aratma oranının %350 artmış olması.

Yani Amerikalılar ön seçimden sonra Kanada'ya nasıl taşınabileceklerini araştırmaya başladılar bile. Konuyla ilgili verileri ise Google'ın Veri Düzenleyicisi Simon Rogers yaptı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Google'daki "how can i move to Canada" aramalarının oranı %1150 artış gösterdi. Buradan çıkartılacak sonuç ise ırkçı ve islamofobi içerikli konuşmalarıyla ünlenen Trump'ın destekleyeni olduğu kadar karşı çıkanların da olduğunu görebiliyoruz.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile