ABD'de Kilise Saldırganına Ölüm Cezası Verildi

ABD'de Kilise Saldırganına Ölüm Cezası Verildi

ABD’de genellikle Afrika asıllı Amerikalıların gittiği antik kiliseye saldırıda bulunan ve 9 kişinin ölmesine denen olan Dylann Roof ölüm cezasına çarptırıldı.

ABD’nin Güney Carolina eyaletine bağlı Charleston kentinde bulunan bir kiliseye silahlı saldırıda bulunan Amerikalı genç Dylann Roof ölüm cezasına çarptırıldı.

Yapılan mahkemede 9’u beyaz 3’ü de Afrika asıllı Amerikalı’dan oluşan 12 kişilik jüri, 3 saat süren tartışmanın ardından Dylann Roof’a ölüm cezasını uygun gördü. 17 Haziran 2015 yılında gerçekleşen silahlı saldırıda "Kadınlarımıza tecavüz ediyorsunuz, ülkemizi elimizden alıyorsunuz, defolun gidin" buradan dedikten sonra yanında getirdiği silahla 9 kişinin canına kıymıştı.

İfadesinde her gün siyahilerin beyazları öldürdüğünü belirten Roof, birinin bir şeyi yapması gerektiğini savundu. Nefret suçu işlediğini belirten Dylann Roff’a babası 21. Doğum günü için bir silah ettiği Roof’un polise verdiği ifadede yer almıştı. Saldırıdan sonra kaçan ve Charleston’dan 400 kilometre uzakta, bir trafik kontrolüne yakalanan saldıran, saldırıyı gerçekleştirmeden 1 saat önce siyahilerle 1 saat boyunca dua ettiğini söylemişti.

Roof’un Facebook profilinde ırkçı logolar bulunan bir fotoğraf tespit edilmişti.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile