63 Yıllık Gelenek Sona Eriyor

63 Yıllık Gelenek Sona Eriyor

At yarışlarını düzenleme ve oynatma yetkisi artık 63 yıl sonra Türkiye Jokey Kulübünden alınıp Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. Yapılan özelleştirme sonucunda bir çok mülkünde özelleştirme kapsamına girmesi bekleniyor. 

At yarışlarını takip eden ve sevenler için yeni bir dönem başlıyor. 63 Yıldır Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) organize ettiği yarışların organizasyonu el değiştiriyor.

31 Aralık 2017'de sözleşme sona eriyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçen Kanun Hükmünde Kararname ile at yarışları koşulları düzenleme ve oynatma yetkisi TJK’dan alınıp 49 yıllık sözleşme ile Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. Kurumlar arasındaki anlaşmaya göre halen devam eden sözleşme 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerliliğini sürdürecek. Bakanlık 2017 sonunu beklemeden kendi insiyatifini kullanabilecek. Bu devir işlemi ile amaç hem gelirlerin arttırılması hem de özelleştirmeye gidilmesi. Bu yılın yaz aylarında bakanlık tarafından konu ile alakalı bir ihale yapılması ve hem oynatma hem de mülklerle alakalı karar vermesi bekleniyor.

Özelleştirmenin ardından sadece geçen yıl 4.5 milyar lira ciro yapan kurum, değil İstanbul Veliefendi Hipodromu, Ankara ve İzmir’deki bir çok taşınmaza da el konulabilir.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile