52 Milyon Yıllık Yer Kirazı Fosili Bulundu

52 Milyon Yıllık Yer Kirazı Fosili Bulundu

5.0

Bilim insanları, Güney Amerika’nın Patagonya bölgesinde 52 milyon öncesine ait meyve fosilleri buldu.

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Güney Amerika’nın güney ucunda Arjantin ve Şili arasında bulunan Patagonya  Doğa Koruma Alanı içerisinde yer alan ormanda 52 milyon yaşında olduğu tespit edilen yer kirazı fosili buldu. Bu fosil şimdiye kadar bulunan en eski meyve fosili olma özelliğine sahip.

Domates, patates ve biber gibi bugün herkes tarafından bilinen ve tüketilen meyvelerle aynı bitki ailesinden olduğu belirtilen yer kirazı, bir kömür tabakası içerisinde fosilleşmiş. Yer kirazı bitki ailesinden daha önce birkaç tohum dışında fosil kaydı olmadığını belirten araştırmacılar, bu fosille beraber bu bitki ailesinin sanılandan 10 milyon yıl öncesinde Dünyada var olduğunu ortaya çıkardılar.

En eski fosil

Araştırmanın başındaki Eyalet Üniversitesi Jeoloji Bölümünden Prof. Dr. Peter Wilf, tespit edilen fosilin günümüzde 2 binden fazla bitki türünü barındıran bitki ailesinin en eski fosili olduğunu belirtti. Fosil aynı ailenin farklı kollarından oluşan domatesgiller ve yer kirazlarıyla benzer özelliklere sahip olduğu ifade edildi.

Keşfe dair detaylı bilgiler ‘Science’ dergisinde yayımlandı.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile