26 Bin Yıllık İnsan Ayak İzi Fosilleri Koruma Bekliyor

26 Bin Yıllık İnsan Ayak İzi Fosilleri Koruma Bekliyor

Manisa’da 26 bin yıl öncesine ait olduğu tespit edilen insan ve hayvan ayak izleri fosili, koruma altına alınmamaları sebebiyle yok olmak için gün sayıyor.

Manisa’nın Salihli İlçesi, Sindel Mahallesi civarında bulunan ve 26 bin yıllık olduğu tespit edilen insan ve hayvan ayak izleri fosilleri, yeterli bir koruma altına alınmaması sebebiyle büyük ölçüde  zarar gördü. Sindel Mahallesi Muhtarı Bekir Üçtaş, fosilleri kendi imkanlarıyla koruduklarını belirterek, yetkililerden daha iyi bir koruma beklediklerini söyledi.

1969 yılında Maden Tetkik Arama Enstitüsü yetkililerinden Mustafa Çelik tarafından bulunan insan ayak izleri fosili, günümüzden 26 bin yıl öncesinde ve Kula Yanardağı’nın çıkardığı tüflerde yer aldığın belirlendi. 100’den fazla ayak izinin bulunduğu bölgede yaşanan yanardağ patlamaları, fosillerin üzerinde iz tabakası oluşturduğu için günümüze kadar ulaşmış.

Türkiye dışında Sadece Fransa, İtalya ve Macaristan’da bulunan ‘ İlk insan ayak izleri’’ olarak nitelendirilen fosiller, yeteri kadar korunamıyor. Diğer ülkelerde sadece insan ayak izleri bulunurken Türkiye’de ki izler erkek, kadın, çocuk ve tavşan veya köpek izi olarak tespit edildi. Fosiller arasındaki adım aralığının 75 cm olduğu belirlendi.

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile