2016 yılı Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı'nda değişiklik yapıldı

2016 yılı Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı'nda değişiklik yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi sitesinde yaptığı duyuru ile 2016 yılı Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Kılavuzunda değişiklik yaptığını duyurdu. 

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin hükümleri, Nisan 2014'ün 17'sinde 29329 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Bu hükümlere göre Aday olan öğretmenlerin asli öğretmen olarak atanabilmeleri için sözlü ve yazılı olmak üzere 18 Aralık 2016 tarihinde 2 adet sınava girmeleri gerekmektedir. Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı 2016, Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinin anasayfasında bulunan duyurular bölümüne eklenen sınav ile ilgili kılavuzda yer alan esaslara ve usullere göre yapılacaktır. 

Sınava başka ilde girmek isteyen öğretmenler hakkında 

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı'na başka ilde girmek isteyen aday öğretmenler, aşağıda belirtilen mazeretler dışında bir mazeret sunamazsa ve mazeretlerini de belgeleyemezse bulundukları yerde sınava girmek mecburiyetindir. Mazereti bulunan adaylar, geçerli mazeret belgeleri ve sınava girmek istedikleri ili belirten dilekçeleri ile birlikte Milli Eğitim Müdürlüğüne son tarih olarak belirtilen 21.11.2016 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuruda bulunmaları gerekmektedir. MEB tarafından incelenecek olan belgeler, uygun bulunursa aday öğretmenler istedikleri ilde sınava girebileceklerdir. Yazılan dilekçede Adayın T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, görev yaptığı eğitim kurumu ve bu kurumun bulunduğu ili - ilçesi, mazeretinin ne olduğunu yazacak ve ıslak imzası bulunacak. Mazeretinin resmi belgesini ise dilekçe eki olarak, dilekçeye dahil edip belirtilen son tarihe kadar elden veya posta yoluyla Milli Eğitim Bakanlığına ulaştıracak. MEB, yapmış duyuruda posta ile ilgili gecikmelerin veya yaşanacak aksaklıkların sorumluluğunu kabul etmeyeceğini bildirdi. Bunun yanında telefon, faks ve e-posta gibi iletişim araçları ile yapılacak başvuruların değerlendirilmeyeceği belirtildi. 
ASLİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVI DİLEKÇE ÖRNEĞİ 

Geçerli mazeretler 

  • Adayın 18/12/2016 tarihinde ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)' e girecek olması
  • Sınav tarihlerinde adayın muvazzaf askerlik kapsamında bir görevi bulunması
  • Uzun süreli tedavi ile ilgili hastalık izinleri, farklı bir ilde görülen tedavinin kesintiye uğraması sonucu adayın sağlığını olumsuz etkilenmesi veya görev yaptığı ilde tedavisinin mümkün olmaması
  • İzin, refakat izni veya analık izni 

Sınav Kılavuzunda Yapılan Değişiklik 

Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesi olan www.meb.gov.tr sayfasında 13.10.2016 tarihinde Asli Öğretmenliğe Geçiş sınavı için bir e-Kılavuz yayımlamıştı. Yeni yapılan duyuruda ise önceden yayımlanan e-kılavuzun 3.1.1.c maddesinde bir değişiklik yapıldığı belirtildi. bu maddede geçen "Banka dekontu/ATM işlem fişinde adayın T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve katıldığı sınavın açık adı bulunacaktır." tabiri kaldırıldı. 

Kaynak: http://oygm.meb.gov.tr/

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile