10 Yıl Çalışıp Emekli Olma Şartları Açıklandı

10 Yıl Çalışıp Emekli Olma Şartları Açıklandı

Ülkemiz genelinde her hangi bir sektörde işe başlayan kişilerin ilk yıllardan itibaren emeklilik hayalleri kurdukları ve bu doğrultuda planlar yapıldığı herkes tarafından biliniyor. İnternet ortamında emeklilik hesaplama uygulamalarının oldukça yoğun bir şekilde kullanılmasından da bu durum net bir şekilde görülebilmektedir. 

Normal şartların sağlanması ile emekli olunmasının yanı sıra yaştan emeklilik konusu da son zamanlarda gündemi oldukça yoğun bir şekilde meşgul etmeye başladı. 

Ortaya çıkan haberlerde özellikle erken yaştan itibaren sigortalı olan kişilerin 10 yıl çalışarak emekli olabilecekleri ifade ediliyor. Bilindiği üzere yaştan emeklilik imkanı belirli bir yaşa gelmesine rağmen emeklilik için gerekli primi tamamlayamamış kişiler için sunuluyor. 

Kadınlar İçin Şartlar

Yaştan emeklilik fırsatından yararlanarak 3 bin 600 yani 10 yıl prim günüyle 9 Eylül 1981 öncesinden ilk kez sigortası bulunan kadınlar ve 23 Mayıs 2002 tarihi baz alınarak 15 yıl sigortası bulunan 50 ve üstü yaşındaki kadınlar emekli olma şansına sahip oluyor. 

Erkekler İçin Şartlar

Erkeklerin aynı fırsattan yararlanabilmesi için ise 23 Mayıs 2002 tarihinden itibaren 15 yıl sigortası ve ilk kez sigortası 9 Eylül 1976 yılından önce yatırılan 55 veya üstü yaşta olmaları gerekiyor. 

Haberi Puanlayın:   Berbat    Çok İyi

 


Yorum Yaz

güvenlik kodu güvenlik kodunu yenile